Image
17.6.2017 5 Comments

Editorial: 9to5 alebo 24/7?

V polovici tohto mesiaca sa končí roaming. Fakticky sa nekončí, iba sa upravujú maximálne tarify tak, aby zákazníci nepocítili rozdiel v mesačných faktúrach pri cestovaní po krajinách EÚ. Ide do určitej miery o symbolicky moment, ktorý však môže mať aj výrazný praktický význam. Môže totiž uvoľniť najmä dočasný pracovný, ale aj voľnočasový pohyb ľudí po Európe, keďže už nebudú musieť tak striktne riešiť, koľko dát či minút majú predplatených, či sa nachádzajú v dobrej zóne alebo tej drahšej. Samozrejme, v poslednom čase už došlo k zníženiu poplatkov najmä za hovory, ale dáta sú stále drahé a predstavujú významnú položku, ktorú ľudia berú do úvahy pri cestovaní. Najmä pokiaľ chcú vonku naozaj bez obmedzenia pracovať alebo si sťahovať filmy, hudbu či len tak surfovať. A na to pár stoviek megabajtov naozaj nestačí.

Tento mesiac by už po 15. 6. v značnej miere malo dôjsť k zníženiu poplatkov, teda pokiaľ operátori nevymyslia na nás nejakú „kulehu“, ako sa vyvliecť z regulačného rámca, ktorý schválila EÚ. Keby tak urobili, hrozí im vysoká pokuta, takže predpokladajme, že sa sľubovaných lacných dát naozaj dočkáme. V takom prípade sa nám otvárajú nové možnosti pri cestách po EÚ, napríklad príležitosť vyskúšať si model digitálneho nomáda, ktorý na svoje fungovanie potrebuje iba počítač a dobré pripojenie. S tým prichádzajú zásadné zmeny modelov trávenia pracovného času.

Tradičný model fungovania od deviatej do piatej s dochádzkovými „štikačkami“, podľa ktorého fungovali naši rodičia, je už dávno prekonaný. Generácia súčasníkov v digitálnom svete funguje v režime 24/7, čo predstavuje možnosť obrovskej slobody venovať sa pracovným veciam vtedy, keď im to viac vyhovuje, ráno o piatej, keď dostanú skvelý nápad, alebo o ôsmej večer po fitku či príjemnom čase strávenom s rodinkou, keď už všetci zaľahli spať. Urgentná pracovná agenda sa dá čiastočne vybaviť cez mobil aj pri čakaní v električke či v obchode alebo na deke pri vode. A na dlhšiu prácu sa dá odskočiť do kaviarne. Striedať prácu s počítačom s korčuľami, bazénom či rande je určite zábavnejšie ako nonstop sedieť 8 – 10 hodín v kancelárii v rovnakom prostredí a stále s rovnakou činnosťou. Samozrejme, nie vždy sa to dá a nie všetky povolania si takýto luxus môžu dovoliť. Teda aspoň zatiaľ, kým nás nevytlačia roboty, tým to neprekáža J,  A takisto nie každý má potrebnú disciplínu a zvládnutý manažment času tak, aby stihol včas plniť úlohy a aby ho na konci mesiaca nečakalo nemilé prekvapenie na výplatnej páske, resp. aby bolo komu čo fakturovať... Najmä keď nie každý dokáže odolať prokrastinácii.

S modelom 9to5 je spojený aj systém dovoleniek, keď ľudia celý rok od rána do večera makajú ako kone, aby si raz alebo dvakrát do roka horko-ťažko dopriali týždňovú dovolenku, z ktorej sa po návrate do práce budú pod návalom nevybavených e-mailov ešte ďalší týždeň spamätávať. Predstavte si model, ktorý umožňuje spojiť tieto dva svety. Teda byť celý rok alebo aspoň pár mesiacov na dovolenke a pár hodín denne doobeda, pár hodín poobede a ešte kúsok večer venovať sa práci, čo v sumáre aj tak vyjde na tých 8 – 10 hodín. Ale nie v kancelárii s výhľadom na začínajúcu sa plešinku kolegu sediaceho oproti, ale na tyrkysovo priezračné more alebo sýtozelený les. Chcete si dať pauzičku a nechať oči a chrbát chvíľku oddýchnuť? Stačí pár krokov a môžete sa hodiť do osviežujúcej vody alebo prevetrať si hlavu v príjemne chladivom lese. Čo viac si môže človek od vesmíru želať... smiley

Samozrejme, treba si zrátať aj výdavky na bývanie a jedlo, ale pokiaľ má jedinec čo ponúknuť a o jeho služby je záujem, o príjmovú časť sa nemusí báť. Na druhej strane je pravda, že tento štýl pracovného fungovania na diaľku nemusí garantovať vždy istý a pravidelný príjem. Ak je však niekto naozaj dobrý a dokáže sa dobre predať, vie si vytvoriť aj rezervu na horšie časy.

Samozrejme, tento životný štýl nie je pre každého, niekto má rád pokojný stabilný režim s garantovaným príjmom a striktne oddelený pracovný a súkromný svet, ktorý poskytuje model 9to5. A takisto to nie je úplne jednoducho riešiteľné, keď už prídu na svet deti, ale aj to sa dá zariadiť.

Takisto treba zobrať do úvahy, že nevidíte rodinu, kamarátov a strácate kontakt s prostredím, v ktorom ste vyrastali. A asi každý má potrebu v určitom veku už zapustiť korene a užívať si život na jednom mieste. Ale sú etapy života, keď je model digitálneho nomáda skvelá príležitosť spoznať svet, naučiť sa reč a vyhnúť sa stereotypnému spôsobu života. Pravdaže, nie je to také jednoduché, že si človek zbalí notebook do plecniaka, hodí surf pod pazuchu a vyrazí do sveta. Treba mať talent, nápady alebo zručnosti, za ktoré je niekto ochotný zaplatiť, dobré kontakty, skúsenosti a kopec ďalších schopností. A samozrejme aj kus šťastia.

A pokiaľ sa ešte necítite na presun svojej základne na druhý koniec kontinentu, vyskúšať si môžete light verziu na Slovensku – presunúť sa do horskej chaty alebo do nejakej osady a vyskúšať si útek od civilizácie alebo trochu exotiky. Teda za predpokladu, že budete mať signál alebo neprídete cez noc o notebook J. A keď toto zvládnete, nejaká divočina či exotika vás len tak ľahko nerozhádže...

V každom prípade je super, že sa rozširujú možnosti pre tých, ktorým je takýto životný štýl blízky. A mne sa veru predstava surfovania na Bali, jazdenia na horských bajkoch niekde vo francúzskych Pyrenejach či plachtenia na Jadrane s notebookom na palube, dobrým pripojením a tučným dátovým balíkom za pár šupov veru veľmi páči. Takže prepáčte, už budem končiť, musím sa ešte pobaliť, o chvíľu mi o letí smiley.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

5 Comments

 1. Má to jednu chybičku reakcia na: 9to5 alebo 24/7?
  18.6.2017 11:06
  Toto môže fungovať pre ľudí, ktorí makajú sami, ale nie pre ľudí, ktorí makajú v tímoch. Tí potrebujú byť v práci vtedy, keď sú aj ostatní.
  Reagovať
 2. Potešujúci Článok reakcia na: 9to5 alebo 24/7?
  18.6.2017 09:06
  Súťaž inovatívnych nápadov, práca, oddych, zábava, prelínanie, splývanie, defragmentácia, čipkovanie, presúvanie, a iné možnosti sprítomnenia, sú vďačnou témou v preddovolenkovej sezóne, v podovolenkovej sezóne, takisto v medzi dovolenkovej sezóne, a v dovolenkovej sezóne iné možnosti sprítomnenia, presúvanie, čipkovanie, defragmentácia, splývanie, prelínanie, zábava, oddych, práca, nápady inovatívnych súťaží. Prekrásne články vzájomných vznikaní. Jedine v pokoji sa stráca prekrásne, jedine v kľude je to nádherné.
  Reagovať
 3. Potešujúci Článok reakcia na: 9to5 alebo 24/7?
  18.6.2017 09:06
  Súťaž inovatívnych nápadov, práca, oddych, zábava, prelínanie, splývanie, defragmentácia, čipkovanie, presúvanie, a iné možnosti sprítomnenia, sú vďačnou témou v preddovolenkovej sezóne, v podovolenkovej sezóne, takisto v medzi dovolenkovej sezóne, a v dovolenkovej sezóne iné možnosti sprítomnenia, presúvanie, čipkovanie, defragmentácia, splývanie, prelínanie, zábava, oddych, práca, nápady inovatívnych súťaží. Prekrásne články vzájomných vznikaní. Jedine v pokoji sa stráca prekrásne, jedine v kľude je to nádherné.
  Reagovať
 4. ... reakcia na: 9to5 alebo 24/7?
  17.6.2017 10:06
  " Najmä pokiaľ chcú vonku naozaj bez obmedzenia pracovať alebo si sťahovať filmy, hudbu...... "

  Kto ide do zahraničia na to aby si v raomingu sťahoval filmy , tomu treba odťať prsty a dať desaťnásobné ceny za dáta...
  Filmy si može posťahovať doma a hodiť na USB a kukať celú dovolenku do blba ak je blb a išiel tam na kukanie filmov.
  Reagovať
  • RE: ... reakcia na: ...
   17.6.2017 16:06
   100% suhlas ... vdaka tomu nariadeniu ma internet v zahranici kazda socka a vdaka ich spravaniu nikto. Mobilne siete maju svoje limity a urcite nie je vhode ich minat na veci, co si clovek mohol doma pripravit cez kabel (uz neriesim, ci filmy, alebo pracovne veci). Nezmyselne zatazovanie siete "lebo mozme", akurat obmedzuje ludi, ktory si boli predtym ochotny priplatit za normalne data v zahranici ... a viem o co hovorim. Mne a ostatnym kolegom zrusili rychle zahranicne data a supli nas vdaka tomu nariadeniu medzi ostatnych. Kym predtym nebol v zahranici s internetom problem, tak teraz to miestami ide ako v dobe dialupu ... cele to nariadenie mi vyslovene pripomina sposob ako funguje WiFi v podnikoch. Zaplati to kazdy, aj ty co nemaju zaujem a nechcu WiFi vyuzivat ... a ked nahodou to niekto chce pouzit, tak aj tak nejde, lebo linku blokuje stahovac pri vedlajsom stole ...
   Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá