Image
25.11.2016 4 Comments

Ako na to: Ochranná fólia versus tvrdené sklo? Čo je lepšie pre smartfón?

Pomôže mobilu ďalšia vrstva ochrany alebo nie? Stačí klasická – plastová fólia alebo je tvrdené sklo tá lepšia voľba? Všetci dobre vieme, ako ľahko sa dokážu moderné smartphony doškriabať – či už priamo na obrazovke alebo na iných miestach. Mnohí veľmi dobre poznáme aj pocit, keď mobil vypadne z ruky a z veľkej dotykovej obrazovky sa stane „pavúčia sieť“ a.k.a. “Swarovski design”. Priblížime vám dva najrozšírenejšie spôsoby ochrany obrazovky vášho mobilu, ich výhody, nevýhody, cenu a kvalitu.

Ochranná fólia

Výhody: Ochranné fólie z plastu sú o mnoho lacnejšie ako tie z tvrdeného skla. Podľa kvality zaplatíte za balíček troch alebo piatich plastových fólií 1€ až 10€.   Je ich možné zohnať takmer všade a svojou priemernou hrúbkou 0,1mm ani príliš nevystupujú z obrazovky.

+ cena

Nevýhody: Plastové fólie ponúkajú takú istú ochranu ako už samotné sklo použité vo väčšine obrazoviek, takže iba voči škrabancom z mincí, kľúčov a nechtov. Neposkytuje žiadnu priamu ochranu pred nárazom a ich spotreba je značne vyššia ako u tvrdeného skla. Celkom ľahko sa pod nimi ale aj na nich zbiera špina a mastnota z rúk. Tieto fólie je nevyhnutné často meniť.

Ďalej tu máme problém so samotnou aplikáciou fólie, ktorá je veľmi ohybná a napasovať ju na čerstvo vyčistenú obrazovku bez toho, aby sa pod ňou chytil vlas alebo vzduchová bublina dokáže byť úplný horor. Ľudia, ktorí plastové fólie používajú hovoria o tom, že na dotyk nie sú také hladké a príjemné ako obrazovka bez fólie.

- žiadna priama ochrana pred nárazom
- mastnota a špina pod fóliou
- samotná aplikácia
- potreba častej výmeny
- náročné lepenie

Tvrdené sklo

Výhody: Tvrdené sklo sa skladá z niekoľkých vrstiev. Väčšinou sa jedná o silikónovú vrstvu na spodku a následne jednu plastovú, na ktorej je priehľadná vrstva lepidla, ktorá spája tieto dve spodné vrstvy s vrchnými dvomi: tvrdeným sklom a odpudzujúcim povlakom proti mastnote. Vďaka viacerým vrstvám majú ochranné fólie z tvrdeného skla oveľa vyššiu odolnosť proti poškriabaniu, ale aj voči nárazom, o vyššej životnosti nehovoriac. Aplikácia tvrdeného skla je taktiež o niečo jednoduchšia ako v prípade plastových fólií, vďaka tomu, že sa vám neohýba pri nalepovaní v ruke.

+ niekoľko vrstiev ochrany
+ vyššia odolnosť
+ dlhšia životnosť
+ jednoduchšia aplikácia

Nevýhody: Začnime s cenou. Tá sa v prípade tvrdeného skla dokáže podľa výrobcu vyšplhať aj na cca 25€. Rozdiel v cene spočíva práve v použití viacerých vrstiev a tým pádom viacej materiálu. A aj napriek tomu, že tvrdené sklo vydrží o mnoho dlhšie ako plastová fólia, pre niekoho môže byť táto suma za ochranu obrazovky už príliš vysoká.

Ďalej treba zvážiť hrúbku fólie z tvrdeného skla. Kvôli viacerým vrstvám majú fólie z tvrdeného skla hrúbku 0,3mm až 0,5mm, takže aj oveľa viac vystupujú. V prípade niektorých mobilov, ako napríklad iPhone, sa treba zmieriť s tým, že Home tlačidlo je viac „zapustené“ a pri jeho stlačení cíti človek hrany vo výreze tvrdeného skla na toto tlačidlo.
- cena
- hrúbka

Podskupinou tvrdených skiel sú tzv. “full cover” tvrdené sklá, ktoré chránia nielen samotný displej, ale aj jeho okolie. Tu si však treba dať pri kúpe, pretože je potrebné kúpiť sklo v rovnakej farbe, ako je váš telefón. Tieto tvrdené sklá su drahšie, ako tie ktoré chránia len displej. Rozhodne doporučujeme zainvestovať do full cover tvrdeného skla, ktoré váš telefón ochráni komplexnejšie. Ceny takýchto skiel začínajú od 25€.

Vyhodnotenie

Čo sa týka kvality materiálu a poskytovanej ochrany, je tvrdené sklo jasným víťazom. Jeho životnosť, odolnosť voči mastnote a odtlačkom z neho pre mnohých robia tú správnu voľbu, avšak pri naozaj kvalitných už treba rátať z vyššou cenou. Plastové fólie zase môžu vyhovovať vďaka menšej hrúbke a veľmi lacnej a ľahkej dostupnosti, avšak pre mobily s obrazovkami, ktoré sa nenahrádzajú zrovna lacno, odporúčame jednoznačne tvrdené sklo.

Aký je váš pohľad na fólie na smartphonoch? Preferujete plastové alebo drahšie, z tvrdeného skla? Prípadne žiadne, pretože sa nechcete vzdať toho hladkého pocitu z dotykovej obrazovky? Budeme radi, ak sa s nami o vaše názory podelíte v komentároch.

Pripravené v spolupráci s portálom Pojdeto.sk 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

4 Comments

 1. Kvalitna folia vydrzi dlho. reakcia na: Ako na to: Ochranná fólia versus tvrdené sklo? Čo je lepšie pre smartfón?
  9.1.2018 12:01
  Treba si kupit kvalitnu foliu za cca 30,- EUR.
  Pri kupe noveho telefonu si vzdy nalepim kvalitnu foliu a s nou ju aj predavam dalsiemu majitelovil.
  Telefon mi velakrat poriadne padne na beton, skaly atd. a vzdy to mam bez poskodenia. Vela zalezi aj od obalu aby chranil hrany. Znami pouzivaju skla a menia ich skoro po kazdom pade.
  Reagovať
 2. o reakcia na: Ako na to: Ochranná fólia versus tvrdené sklo? Čo je lepšie pre smartfón?
  27.11.2016 21:11
  samozrejme že sklo (najlepšie originál od výrobcu telefónu - ak ho ponúka).. fólie sú úplne zbytočná strata času, peňazí a nádejí..
  Reagovať
 3. originál reakcia na: Ako na to: Ochranná fólia versus tvrdené sklo? Čo je lepšie pre smartfón?
  27.11.2016 21:11
  samozrejme že sklo (najlepšie originál od výrobcu telefónu - ak ho ponúka).. fólie sú úplne zbytočná strata času, peňazí a nádejí..
  Reagovať
 4. Tvrdené sklá reakcia na: Ako na to: Ochranná fólia versus tvrdené sklo? Čo je lepšie pre smartfón?
  25.11.2016 17:11
  http://www.tvrdene-sklo.sk/
  Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá