Image
19.11.2016 0 Comments

Ako na to: Ako používať prechodový filter pri úprave fotografií

Nástroj prechodový filter sa spravidla používa na stmavenie alebo zafarbenie hornej časti fotky - oblohy. V podstate nahrádza funkciu mechanického prechodového filtra, ktorý sa nasadzuje na objektív. V novom ZPS X je však táto jednoduchá funkcia zlepšená o ďalšie možnosti, a tak dostáva nové využitie.

Okrem mechanických prechodových filtrov (o ktorých sa dočítate viac napríklad v článku Prechodové filtre) je tu ešte „virtuálny“ filter. Ide o nástroj v ZPS, ktorý bol uvedený v module Editor už vo verzii 18. V ZPS X sa však dostal aj do modulu Vyvolať a má nové funkcie. Prechodový filter tak môžete používať nedeštruktívne a využijete ho aj pri úprave snímok RAW.

Nastavenie niekoľkých parametrov

Prechodový filter má teraz dovedna osem parametrov, ktoré môžete meniť. Znamená to, že časť fotky nielen stmavíte alebo zosvetlíte, ale môžete jej pridať kontrast, doostriť ju alebo pracovať iba s tieňmi či svetlami. Ďalej tu zostala možnosť natónovať filter do konkrétnej farby.

Dofarbenie večerných mrakov

Večerná obloha sa väčšinou farbí do zaujímavých odtieňov. Atmosféru môžete pomocou prechodového filtra ešte umocniť a farby zvýrazniť sýtosťou a kontrastom.

Zvýraznenie hviezd

Pomocou nastavenia Zreteľnosť a Ostrosť zvýrazníte hviezdnu oblohu. Tieto nastavenia sú v ZPS aj mimo prechodového filtra, ale ak treba vytiahnuť len časť fotky, napríklad iba hviezdy, je prechodový filter ideálna voľba.

Zlepšenie fotiek na rozhranÍ svetlo/tieň

Za letných dní sa často stáva, že na časť fotky svieti priame slnko a zvyšok je v tieni. To spôsobí, že jedna časť je presvetlená alebo tá druhá podexponovaná. Pokiaľ ide o súvislý pruh, môžete použiť prechodový filter.

Využitie viacerých filtrov naraz

Na fotke by sa hodilo ešte trochu stmaviť nebo. Kliknutím na Pridať filter môžete aplikovať niekoľko filtrov naraz. Druhý filter stmaví iba hornú malú časť oblohy. Výpočet všetkých použitých filtrov môžete kontrolovať v tabuľke hore.

Lokálne farebné tónovanie časti fotky

Ďalšia možnosť, ako prechodový filter využiť, je farebne natónovať časť fotky. V tomto prípade však bude lepšie zvoliť prechodový filter v module Editor. Je tu totiž potrebný režim prelínania, konkrétne režim Rozdiel a filter s tmavofialovou farbou.

Praktický nástroj, ktorý ušetrí čas

Osobne radšej používam prechodový filter až v počítači, pretože pri fotení často nie je čas niečo na fotoaparát montovať. Ak fotíte do RAW, vytiahnete z fotky väčšinou dostatok dát, s ktorými sa bude dať pracovať.
S novými možnosťami úprav a umiestnením v module Vyvolať sa prechodový filter stáva veľmi praktickým a efektívnym nástrojom.

Matěj Liška, www.milujemefotografii.cz

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá