Image
31.5.2016 1 Comments

Americká armáda používa staré 8-palcové diskety na koordinovanie jadrových operácií

Ministerstvo obrany USA už niekoľko desaťročí používa vo svojom počítačovom systéme 8-palcové diskety, ktorými koordinuje prevádzku jadrových síl. Počítače IBM Series/1 zo 70. rokov a zastarané diskety zvládajú funkcie súvisiace s medzikontinentálnymi balistickými strelami, jadrovými bombardérmi a podpornými leteckými tankermi.

Strategický automatizovaný systém velenia a riadenia je jedna z 10 najstarších investícií do informačných technológií. Uvádza sa to v správe kontrolného úradu GAO (Government Accountability Office), ktorá vyzýva množstvo federálnych úradov „riešiť otázku starých zdedených systémov“.

Správa poukazuje na to, že staré IT systémy sa používajú na spracovanie dôležitých funkcií v oblasti daní, federálnych väzníc, vojenských veteránov, ale aj jadrovej bezpečnosti krajiny. Staršie federálne IT systémy používajú zastarané, v niektorých prípadoch až 50-ročné softvérové jazyky a hardvérové komponenty, ktoré už dnes nie sú podporované.

Pentagon plánuje skorú modernizáciu svojich technológií súvisiacich s jadrovými zbraňami. Podľa hovorkyne Valerie Henderson však tento systém zostane v používaní, „pretože ešte funguje“. No na riešenie obáv zo zastarávania majú byť floppy disky nahradené zariadeniami Secure Digital do konca roka 2017.

Zdroj: cnbc.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

1 Comments

  1. Staré ale spoľahlivé a o to ide reakcia na: Americká armáda používa staré 8-palcové diskety na koordinovanie jadrových operácií
    1.6.2016 10:06
    Ja sám som v minulosti používal 8-palcové diskety a robil som na nich aj vývoj počítačovej techniky. Tie systémy boli oproti dnešným ale jednoduché, prehľadné, ľahko ukontrolovateľné a relatívne spoľahlivé. To je ale oporoti dnešným prekomplikovaným systémom veľké plus. Tie dnešné IT systémy sú vďaka tomu ľahšie nabúrateľné a obsahujú veľké množstvo kódu a tým aj potenciálnych bezpečnostných dier. Neviem si predstaviť vírus na 8-palcovch disketách a systémoch ktoré ich využívajú. A hackeri sa do nich nedostanú, nemajú totižto ani štandardné sieťové adaptéry a rozhrania a zrejme nie sú ani pripojené na sieť. A to je pri riadení jadrových operácií veľmi dôležiá zábezpeka. A sú to rokmi osvedčené systému s dobre vychytanými chybami. Napríklad, veď koľko chýb sa vyskytuje v moderných operačných systémoch? Donekonečna sú záplatované. A staré systémy? Sú to uzatvorené platformy bez možností update softvéru on-the-fly. Veď nech ich nahradia systémami na báze Linuxu alebo Windows. A zrejme tým ohrozia aj celý svet. Tak ako dokázali šičkoví experti ohroziť iránske centrifúgy na obohacovanie uránu, tak potom dokážu ohroziť aj jadrový program Pentagonu.
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá