Image
6.3.2014 0 Comments

Bude musieť YouTube odstrániť video na žiadosť osoby, ktorá sa v ňom objaví?

youtube.jpg Americký odvolací súd nariadil Googlu, aby stiahol z YouTube protimoslimské video Innocence of Muslims (Nevinnosť moslimov), ktoré vyvolalo nepokoje spojené s násilím v niektorých častiach Stredného východu a hrozbu smrti pre hercov.

Žalobu podala herečka Cindy Lee Garcia, ktorá v roku 2012 dostala 500-dolárový honorár za to, že sa na 5 sekúnd objavila vo filme Desert Warrior (Púštny bojovník), ktorý sa mal podľa scenára týkať života v Egypte pred dvoma tisícročiami. Herečka si nemyslela, že by film mohol mať niečo spoločné s náboženstvom alebo radikálnym islamom. Natočené scény však boli zostrihané a použité vo filme Innocence of Muslims, ktorý bol na YouTube nahraný pod názvami The Real Life of Muhmmad a Muhammad Movie Trailer.

YouTube napriek telefonátu Baracka Obamu odmietol video odstrániť, pretože by to bola neoprávnená vládna cenzúra, ktorá je v rozpore s ochranou slobody prejavu. Podľa argumentácie Googlu autorské práva k filmu vlastnia filmári, a nie herci. Navyše herečka sa v 14-minútovom filme objavila len na 5 sekúnd.

Podľa vyjadrenia sudcu Alexa Kozinského rozhodnutie súdu nie je všeobecné nariadenie, ktoré by prisudzovalo ochranu autorských práv každému hercovi. Tento prípad zďaleka nie je typický.

„Je to znepokojujúci prípad," tvrdí Kozinski. „Cindy Lee Garcia bola podvodne nalákaná na podanie umeleckého výkonu, ktorý bol použitý spôsobom, ktorý nemohla predvídať. Jej zaradenie do filmu Nevinnosť moslimov bez jej vedomia a súhlasu viedlo k vážnemu ohrozeniu jej života. Je poľutovaniahodné, hoci možno nie prekvapujúce, že musela podať žalobu, aby ochránila seba a svoje práva."

Toto rozhodnutie súdu nevylučuje zverejnenie ľubovoľnej verzie Nevinnosti moslimov, v ktorej sa Cindy Lee Garcia neobjavuje.

Pre Google však toto rozhodnutie môže predstavovať precedens. Spoločnosť sa obáva, že by herci a osoby náhodne sa objavujúce vo videách mohli v budúcnosti požadovať ich odstránenie z YouTube s odvolávaním sa na ochranu autorských práv.

„Dôrazne nesúhlasíme s týmto rozhodnutím a budeme proti nemu bojovať," povedal hovorkyňa Googlu Abbi Tatton.

Zdroj: news.yahoo.com
hollywoodreporter.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá