Image
10.3.2014 0 Comments

Fotobanka Getty Images poskytne blogerom fotografie zadarmo

gettyimages.jpg Fotobanka Getty Images sprístupní 35 miliónov fotografií, ktoré bude možné použiť zadarmo alebo za symbolický poplatok na nekomerčné účely, teda napríklad na blogoch alebo v sociálnych sieťach.

Fotobanka sa tak chce vyhnúť márnemu boju s pirátmi, ktorí často ani netušia, že stiahnutím fotografie a jej publikovaním na osobnom blogu či Facebooku porušujú autorské práva. Fotografie budú dostupné s vloženým kódom odkazujúcim na domovskú stránku Getty.

"Náš obsah bol všade," napísal Craig Peters, výkonný riaditeľ obchodného vývoja spoločnosti. "Ak chcete zdieľať nejakú z našich fotiek, stačí si ju nájsť vo vyhľadávaní obrázkov na Google alebo v Bingu a máte ju zo stránok našich klientov aj bez vodoznaku. A to sa deje neustále."

Nový program, ktorý zdieľanie umožňuje, má však niekoľko háčikov. Fotografie zdieľané cezeň môžu byť využité len na nekomerčné účely, navyše takto nemožno zdieľať všetky obrázky. Napríklad fotografie z teroristických útokov v USA 11. septembra alebo z protestov na čínskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989 voľne dostupné nebudú. Spoločnosť by v dohľadnom čase mohla do týchto fotografií pridať aj reklamy.

Na jednej strane tým Getty priznáva porážku, lenže boj proti takmer nekonečnému množstvu internetových blogov a profilov na sociálnych sieťach je už na prvý pohľad vcelku márny. A prístup Getty si tak určite zaslúži uznanie. Ak teda nie ste profesionálni fotografi, ktorým sa tento prístup vôbec nepáči.

"Môj Twitter takmer explodoval pod návalom naštvaných fotografov, ktorí sa sťažujú, že nechcú, aby Getty ich fotografie rozdával," napísala fotoreportérka Daniela Bowkerová. "Pre niektorých z nich to znamená, že ich obrázky nikdy nebudú použité na obchodné účely, a teda za svoju prácu nedostanú nič zaplatené. Pravda však je, že to už sa aj tak deje."

Bowkerová si tiež myslí, že Getty musí mať nejaký jasný plán do budúcnosti."Ak budú mať tisíce fotografov, ktorí nebudú zarábať, nebude zarábať ani Getty. Takže musí mať plán," povedala.

Fotograf magazínu Rolling Stone's Kevin Mazur s týmto krokom súhlasí. "Ak chcete prežiť musíte sa prispôsobiť," povedal. "Technológia, ktorá podporuje zodpovedné zdieľanie obrázkov, je pre toto odvetvie krok vpred."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá