Image
31.5.2016 4 Comments

Foxconn nahradí 60 000 zamestnancov robotmi. Povedie to k zlacneniu smartfónov?

Továreň Foxconn, najväčší zmluvný výrobca elektroniky na svete, ktorý dnes zamestnáva 110 000 pracovníkov, chce podľa správy uverejnenej v South China Morning Post  znížiť ich stav na 50 000. Prácu 60 000 z nich by totiž mohli vykonávať roboty. Foxconn by tak chcel ušetriť peniaze a zvýšiť zisky. V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať aj nižšie ceny smartfónov v dohľadnom čase.

Zaobstaranie robotov je síce drahé, ale v dlhodobom horizonte sú lacnejšie ako zamestnávanie pracovníkov. Príklad taiwanského Foxconnu, ktorý v minulom roku vyrobil 51 miliónov notebookov a 20 miliónov smartfónov, budú zrejme nasledovať aj iné spoločnosti.

„Uplatňujeme robotiku a ďalšie inovatívne technológie na nahradenie zamestnancov pri opakujúcich sa úlohách, čo umožní našim pracovníkom sústrediť sa na práce s vyššou pridanou hodnotou vo výrobnom procese, ako je výskum a vývoj a kontrola kvality,“ uvádza sa vo vyhlásení Foxconnu.

Práve Foxconn je známy zlými pracovnými podmienkami a vysokou mierou samovrážd pracovníkov. Roboty by mohli predstavovať spôsob, ako napraviť zlú mienku verejnosti,  hoci nemusia nevyhnutne viesť k zlepšeniu kvality života zamestnancov.

Niektorí ekonómovia sa obávajú, že automatizácia môže v krátkom čase viesť k významnému úbytku pracovných miest a ekonomickej nestabilite. Štúdia vypracovaná spoločnosťou Deloitte a Oxfordskou univerzitou predpovedá, že v nasledujúcich dvoch desaťročiach bude automatizovaných až 35 % pracovných miest.

Zdroj: digitaltrends.com

theverge.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

WOOX: Smart home za pár eur

18.09.2019 10:51

S upgradom svojej domácnosti na inteligentnú nemusíte čakať do rekonštrukcie domu či bytu. Stačí vymeniť žiarovky za moderné, ktoré umožňujú nielen reguláciu jasu, ale aj nastavenie farby svetla, a to ...

Technológie

Rozhovor: Martin Ferenec, SAP Slovensko / SmartCity: Urobme svet lepším!

12.09.2019 10:23

Akým spôsobom môže SAP pomôcť mestám, aby život v nich bol bezpečnejší, zdravší a kvalitnejší?   SAP sa zameriava na viacero oblastí zlepšovania kvality života, čo vystihuje aj náš názov, ako aj naše ...

Technológie

Workplace Hub: Firemné IT v jednom zariadení

11.07.2019 09:10

Špeciálny projekt Drahé, neefektívne a neraz aj málo zabezpečené. To sú skúsenosti väčšiny z nás z firemného IT. Svetový trend je však opačný. Zjednocovanie a zjednodušovanie celého podnikového IT do ...

q

4 Comments

 1. ibaja reakcia na: Foxxcon nahradí 60 000 zamestnancov robotmi. Povedie to k zlacneniu smartfónov?
  31.5.2016 10:05
  keď sa pozriem na tú fotku tak sa tým samovraždám nečudujem
  Reagovať
 2. ibaja reakcia na: Foxxcon nahradí 60 000 zamestnancov robotmi. Povedie to k zlacneniu smartfónov?
  31.5.2016 10:05
  továreň na odpad bude zase efektívnejšie znehodnocovať nenahraditeľné suroviny
  Reagovať
  • RE: ibaja reakcia na: ibaja
   31.5.2016 15:05
   Ale notebook a telefon veselo pouzivas aj ty :)
   Reagovať
   • RE: RE: ibaja reakcia na: RE: ibaja
    31.5.2016 19:05
    to je pravda a preto som zrejme pokrytec, ale elektronika by vážne mohla vydržať viac ako 2 roky
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá