Image
14.11.2017 0 Comments

Hrozí nám svetový kybernetický útok?

Keď sa v roku 2001 podarilo hackerskej skupine Pentaguard napadnúť internetové stránky štátnych inštitúcií v USA, vo Veľkej Británii a v Austrálii, išlo vôbec o prvý koordinovaný medzinárodný kybernetický útok. Odvtedy prešlo šestnásť rokov a úroveň hackerov sa vďaka technologickému pokroku a zautomatizovaniu ich nástrojov výrazne zvýšila. Paralelu s neskorším septembrovým teroristickým útokom z toho istého roka na Spojené štáty, ktorý dostal do pozoru celý svet, síce hľadať nemožno, ale niektorí experti nevylučujú, že nám dnes hrozí kybernetický útok, ktorý zarezonuje podobne globálne, ako to bolo pri teroristickom útoku 11. septembra. Odborníci preto volajú po väčšej spolupráci komerčných subjektov s vládnymi jednotkami pri zdieľaní citlivých informácií.  Keďže počítačová kriminalita sa čoraz viac stáva podnikaním, musíme si uvedomiť aj vzťah medzi časom, nákladmi a potenciálnym ziskom pre útočníka. ­Hackerských útokov dnes pribúda ako slnečných lúčov s príchodom leta nielen pre zlepšenie zručností ich aktérov, ale aj preto, že náklady na ich ­realizáciu klesajú. Bývalý šéf kybernetiky Spojených štátov John Davis v súčasnosti akcentuje potrebu prevencie pred koordinovanými medzinárodnými kyberútokmi. Ako možnosť vidí väčšiu kooperáciu medzi komerčnými subjektmi a vládnymi jednotkami.  Davis sa zo štátnej sféry síce presunul do ­súkromnej, momentálne je viceprezidentom a federálnym riaditeľom pre bezpečnosť v Palo Alto Networks, stále však spolupracuje pri riešení kybernetickej bezpečnosti s Pentagonom.

Vzhľadom na to, že hackerské útoky neustávajú ani v súčasnosti, je zjavné, že kyberzločinci sú v porovnaní s vládnymi odborníkmi na oblasť IT a digitalizácie stále o (malý?) krok späť. Súhlasí s tým aj šéf Európskej bezpečnostnej organizácie Luigi Rebuffi, ktorý tvrdí, že niektoré európske vlády dodnes nevedia špecifikovať svoje potreby v kybernetickom priestore a v jeho ochrane. Vlády sa v ostatnom období snažia upevniť svoju pozíciu v digitálnom svete, problémom však je, že zatiaľ čo napríklad Európska únia vie nájsť zhodu pri zákaze vysávačov s vysokým výkonom, už menej energie jej vládnym zástupcom zostáva na hľadanie konsenzu pri podstatnejších problémoch, ako je okrem iného aj otázka kyberbezpečnosti.

V Bratislave sa každoročne koná stretnutie svetových odborníkov na oblasť IT a digitalizácie – kongres ITAPA. Okrem Johna Davisa a Luigiho Rebuffiho príde tohto roku aj Jovan Kurbalija, ktorý je už štvrťstoročie priekopníkom v oblasti kybernetickej diplomacie.

Kompletný program a bližšie informácie nájdete na www.itapa.sk.

Autor: ITAPA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá