Image
6.10.2016 0 Comments

IFA 2016 2. časť: Trendy v spotrebnej elektronike

Najväčší európsky veľtrh spotrebnej elektroniky IFA v Berlíne sa konal tesne pred uzávierkou septembrového čísla, preto sme v ňom priniesli informácie z tlačových konferencií konaných počas takzvaného novinárskeho dňa ešte pred oficiálnym otvorením podujatia.

Veľtrh bol veľmi zaujímavý nielen z hľadiska vystavovaných exponátov. Súčasťou IFA je aj maratón prednášok a sprievodných podujatí, ktoré sa venujú trendom a perspektívam.

Produktové portfólio väčšiny firiem kopíruje Gaussovu krivku, ktorej vrchol predstavujú produkty určené pre strednú triedu a na okrajoch sú obidva cenové a kvalitatívne extrémy: low-end a drahý, špičkový luxusný tovar. Na Balkáne a predovšetkým v Ázii rastie podiel používateľov zariadení strednej triedy a ich nákupné správanie je dôležitý akcelerátor trhu. V západnej Európe, kam sa s prižmúrením oka dá zaradiť aj Slovensko, rastie počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť luxusnejšie produkty. Potvrdzuje to okrem iného aj rastúci záujem o špičkové modely telefónov, takzvané vlajkové lode.

Z demografického hľadiska sa okrem ľahko identifikovateľného trendu starnutia populácie prejavuje aj voľnejší rodinný status a z neho vyplývajúci životný štýl „singles“, teda osamelo žijúcich ľudí. Tí sa zaujímajú o najmodernejšie domáce spotrebiče, ktoré im uľahčujú časovo efektívne zvládnuť chod domácnosti. Pokrok v tejto oblasti ocenia aj moderné rodiny, kde všetci dospelí pracujú, a v neposlednom rade seniori, ktorí síce majú času viac než dosť, no vekom im ubúda síl. Výrobcovia spotrebnej elektroniky tieto trendy monitorujú a reagujú na ne ponukou produktov.

Inteligentná domácnosť a spotrebiče

Táto oblasť ešte ani zďaleka nedosiahla štádium zrelosti, ktoré je charakteristické prijatím a rešpektovaním štandardov. Veľkí výrobcovia sa snažia presadiť svoju koncepciu filozofie a architektúry inteligentného domu či bytu, takže si môžete vybrať, či chcete mať inteligentnú domácnosť „powered by“ Samsung, LG, Philips... a v nej – ako inak – spotrebiče príslušnej značky. Ak si aj vyberiete preferovanú značku, čo bude riadiace centrum takejto domácnosti? Špecializovaný tablet na stene, samostatný modul v rozvodnej skrini s používateľským rozhraním na veľkom dotykovom displeji na chladničke alebo uprednostníte distribuované riadiace centrum s možnosťou ovládania pomocou smartfónov. Veľkí výrobcovia si aktuálnu situáciu uvedomujú a hľadajú východiská, spájajú sily a zrejme sa chystajú akvizície firiem disponujúcich potrebnou technológiou.

Jadrom koncepcie inteligentnej domácnosti sú popri riadiacich systémoch aj inteligentné subsystémy a spotrebiče. Pri niektorých spotrebičoch, ktoré si v určitej fáze fungovania vyžadujú obsluhu, môže byť možnosť prepojenia s mobilnými zariadeniami pri povrchnom pohľade diskutabilná. Typický príklad je práčka. Kto by už chcel na diaľku sledovať všedný prací cyklus? No ak pred odchodom do práce práčku naplníte, budete chcieť, aby doprala tesne pred vaším návratom. Pri neplánovanom zdržaní vám možnosť operatívneho načasovania prania príde vhod.

Zatiaľ čo inteligentná domácnosť je o IT technológiách a ich synergii, pri inteligentných spotrebičoch je okrem prípadnej možnosti integrácie kľúčová takzvaná vnútorná inteligencia. Nie je až také dôležité, či sa práčka, mikrovlnka alebo umývačka dá ovládať cez smartfón, ale to, ako perie, varí a umýva riad. A aj to, aká šetrná je k životnému prostrediu. Niektoré marketingovo propagované zlepšenia, napríklad možnosť pridania bielizne počas pracieho cyklu, sú skôr kozmetická, aj keď veľmi praktická inovácia, ale práčky s funkciou Add Wash sú nabité technológiami šetriacimi energiu a vodu.

SamsungElektro_20 Práčky Samsung s technológiou Add Wash, nabité inováciami

Technológia WaterWall v umývačkách riadu zase zabezpečí rovnomernejšiu distribúciu vody v celom objeme než v prípade klasických rotujúcich dýz, a teda aj jej úsporu.

Rovnako netradičná bola aj práčka Twin Wash s dvoma bubnami v stánku LG. Do veľkého bubna môžete napríklad dať prať „farebnú domácu zmes“ a do menšieho bubna v spodnej časti buď silne znečistenú, alebo farbiacu bielizeň.

Práčka LG Twin Wash s dvoma bubnami

Niektoré spotrebiče, napríklad konvektomaty, sú zatiaľ pre svoju cenu pre väčšinu domácností nedostupné, prípadne na ne nie sme zvyknutí. Napríklad spoločnosť LG vystavolala zariadenie na oživenie a osvieženie odevov nad parou.

Určite by sa vám zišiel tento spotrebič, ktorý pomocou pary narovná a osvieži dlhšie skladované šatstvo

Prémiová chladnička Family Hub vyniká schopnosťou udržať jedlo dlhšie čerstvé vďaka funkciám ako Twin Cooling Plus či Precise Chef Cooling, ktorá obmedzuje kolísanie teploty vnútri spotrebiča. Nechýba ani systém Chef Zone, ktorý sa stará o potraviny citlivé na zmeny teplôt. Tri vnútorné fotoaparáty snímajú obsah chladničky tak, aby používatelia mali neustály prehľad o stave potravín cez svoj mobilný telefón.

Family Hub disponuje 21,5" full HD dotykovou obrazovkou poskytujúcou širokú ponuku funkcií. Napríklad rodinná interaktívna platforma slúži na umiestňovanie fotiek, poznámok či zdieľanie kalendárov. Obsah možno nahrať priamo cez dotykovú obrazovku alebo cez mobilný telefón a tablet. Takisto sa dá cez obrazovku pohodlne nakupovať na internete vďaka partnerstvu s európskymi on-line predajcami potravín.

SamsungElektro_29 Displej vo dverách chladničky – či už polopriesvitný, alebo vo forme veľkého tabletu, schopného prevziať funkciu domáceho informačného centra

O snahách výrobcov spotrebičov do inteligentných kuchýň svedčia aj show s kuchármi z michelinských reštaurácií v hlavnej úlohe, ktoré prebiehali v stánkoch takmer všetkých renomovaných výrobcov kuchynských spotrebičov

Elektromobilita a digitálni nomádi

Množstvo vystavovaných kolobežiek, skejtbordov či rôznych konštrukcií jednonápravových vozidiel „à la Segaway“ s riadidlami či bez nich je dôkazom toho, že lítiovo-iónové akumulátory dosiahli cenovú hladinu na hromadné nasadenie. Aj pomerne ľahké a prenosné skladacie bicykle a kolobežky hravo pokoria hranicu dojazdu 100 km, takže sa na nich môžete vydať aj na dlhšiu cestu, napríklad po prírodnom parku.

Pohľad na „vnútornosti“ elektrickej dvojkolky

Výbava digitálneho nomáda, futuristická koncepcia Life Space UX v stánku Sony

Všimli sme si rastúci podiel externých reproduktorov pripojených cez bluetooth, čo je potvrdením nielen mobilného životného štýlu, ale aj diferenciácie zábavy. Multimédiá a hry už nie sú len doména veľkých televízorov, alternatívou môže byť tablet a prenosné reproduktory na chate či v stane.

V stánku Creative nás preto zaujali vodovzdorné reproduktory Muvo 2 so vstavaným MP3 prehrávačom, prenosný reproduktor iRoar Go, ale aj zvukový systém pod monitor Sound BlasterX Katana, schopný v špičkách poskytnúť až 150 W takzvaného hudobného výkonu. Takže aj v pracovni či študentskej izbe bude možné vychutnávať plnohodnotný hudobný zážitok. Katana má vstavaný procesor DSP podporujúci 24-bit. DAC a Dolby 5.1. Soundbar disponuje piatimi meničmi, súčasťou systému je aj výkonný subwoofer.

Sound BlasterX Katana

Zaujímavé koncepty

Väčšinu exponátov predstavovali nové alebo významne zlepšené modely tradičných produktov, ako sú smartfóny, tablety, počítače, TV, audio či domáce spotrebiče, ale každoročne sa nájde niekoľko exponátov, ktoré sú nové svojou koncepciou. Dobrý príklad je novinka od spoločnosti TomTom, navigácia Vio pre skútre. Poteší nielen obyvateľov Stredomoria, kde je tento dopravný prostriedok veľmi obľúbený, ale aj našich motorkárov, prípadne cyklistov. Navigácia v atraktívnom vodovzdornom puzdre spolupracuje so smartfónom vrátane využitia GPS v telefóne, takže de facto ide o špecializovanú inteligentnú zobrazovaciu jednotku. Displej je dotykový a reaguje aj na prst v rukavici. Okrem navigačných údajov zobrazuje Vio aj notifikácie o prichádzajúcich hovoroch a správach a dá sa spárovať s audiosystémom v prilbe. Pre mnohých motocyklistov môže byť dôležitá, ba až život zachraňujúca informácia o prekročení rýchlosti, keď sa nechajú strhnúť zážitkom z rýchlosti.

Navigácia na skúter od TomTom

Výskumné a vývojové oddelenie Sony v sekcii Future Lab vystavovalo rôzne prototypy s cieľom získať názory na riešenie zariadení a koncepcií pre životný štýl v blízkej budúcnosti. Life Space UX je koncepcia na zážitky spojené s trávením času na terasách, altánkoch či stanovaní v prírode.

Concept Prototype je riešenie na vytvorenie interaktívneho priestoru na povrchu stola či iných reálnych objektov

Z dronov nás upútali konštrukcie pripomínajúce klasické lietadielka, no s veľkou vrtuľou, nie však takou veľkou ako na vrtuľníkoch, ktoré lietali s trupom nakloneným v uhle 30 – 45 stupňov.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá