Image
13.11.2017 0 Comments

Najväčší európsky veľtrh bezpečnostných technológií IT-SA

Výstavné centrum v Norimbergu sa 10. októbra na tri dni stalo nefor­málnym európskym centrom informačnej bezpečnosti. Viac než 580 ­vysta­vovateľov z 23 krajín prezentovalo svoje riešenia v oblasti bezpečnostného hardvéru, softvéru a služieb pre profesionálnych používateľov.Na sprievodnej konferencii zaznelo 320 prednášok, niektoré boli orientované na technické aspekty, iné na manažment, takže na svoje si prišli tak IT špecialisti, ako aj predstavitelia firemných exekutív. Samozrejme, dominovala téma GDPR, teda smernica EÚ o ochrane údajov, no veľa prednášok bolo zameraných aj na využitie umelej inteligencie v moderných bezpečnostných riešeniach.

Internet nepozná hranice a sieťové prepojenie zariadení poskytuje kriminálnikom v kybernetickom priestore nové príležitosti na útoky, zamerané predovšetkým na digitálnu špionáž a sabotáže typu ransomvéru. Frank Venjakob, výkonný riaditeľ podujatia, na tlačovej konferencii označil akciu za platformu na medzinárodný dialóg. „Kybernetická kriminalita je globálny fenomén, preto je bezpečnosť digitálnych infraštruktúr na celom svete čoraz dôležitejšia a tri krajiny – Francúzsko, Izrael a Česká republika – majú na veľtrhu vlastné národné pavilóny.“ Pomerne veľký priestor bol venovaný startupom. Najviac riešení sa týkalo proaktívnej prevencie, eliminácie rizík, privilegovaného riadenia ­prístupu, šifrovania e-mailov, klientov VPN a nástrojov na zabezpečenie softvérovej infraštruktúry a sietí. Najviac startupov vystavovalo v izraelskom pavilóne. Vzhľadom na svoju špecifickú situáciu Izrael v minulosti čelil intenzívnym vojenským útokom a teraz čelí útokom na IT infraštruktúru, ktoré nevedú kriminálnici, ale vládne a vojenské agentúry.  

Veľký záujem bol aj o prednášky venované trendom a predikciám v oblasti informačnej bezpečnosti. „S trochou irónie by sa táto prednáška dala zhrnúť vetou, že dobre už bolo,“ začal svoje vystúpenie bývalý hovorca Wikileaks  Daniel Domscheit-Berg. Napriek tomu, že firmy, organizácie a, samozrejme, aj štátne agentúry vynakladajú stále viac prostriedkov na bezpečnostné opatrenia v oblasti IT, situácia nie je uspokojivá. V niektorých prípadoch netreba zvyšovať rozpočty, ale investovať do účinných riešení.  Väčšinou však firmy majú rozpočty na zabezpečenie poddimenzované a riešia to až po vážnom bezpečnostnom incidente, ktorého eliminácia ich stála nepomerne viac, než by investovali do prevencie, nehovoriac o strate reputácie. Neprekvapí, že 75 % firiem s viac ako 250 zamestnancami plánuje zvýšiť rozpočet na bezpečnosť. Potešiteľné je, že tento trend nasleduje až 67 % menších firiem. 


Veľká pozornosť bola venovaná zabezpečeniu Industry 4.0

Rovnako potešiteľné je aj to, že čoraz viac firiem bez ohľadu na veľkosť si uvedomuje, že  IT bezpečnosť je viac záležitosť exekutívy než IT oddelenia, aspoň čo sa týka stratégie, plánovania a projektového manažmentu. Podobne ako Daniel Domscheit-Berg si neodpustíme navodiť vám tému na spytovanie svedomia: Máte IT ­bezpečnosť vyčlenenú ako samostatnú oblasť zodpovednosti v rámci riadenia firmy či orga­nizácie? Prieskum ukázal, že z veľkých firiem kladne odpovedalo 57 %, zo stredných 49 % a z malých firiem 47 %.

Dodávatelia bezpečnostných riešení si veľa sľubujú od GDPR, malo by to významne akcelerovať trh v tejto oblasti. Veľa budú musieť investovať hlavne firmy, ktoré zhromažďujú citlivé údaje, napríklad poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. V oblasti výroby je nenápadným, ale účinným akcelerátorom koncepcia Industry 4.0, ktorá si vyžaduje účinné zabezpečenie IT podpory výrobných a logistických procesov. Bankovníctvo, financie a energetika už väčšinou investovali, takže ich úsilie bude sústredené na modernizáciu.


Spoločnosť ESET zastupovala na veľtrhu jej nemecká pobočka

Ohľadne účasti slovenských firiem máme jednu vynikajúcu a jednu zaujímavú správu. Spoločnosť ESET zastupovala na veľtrhu nemecká pobočka, takže v zozname vystavovateľov nebol ESET deklarovaný ako slovenská firma. Je to dôkaz, že tento renomovaný dodávateľ bezpečnostných riešení už dávno prerástol hranice Slovenska a etabloval sa ako globálna firma. Jedna „slovenská“ firma sa predsa len v zozname vyskytla – bola to Inoventica. Pri ­návšteve jej stánku však bolo počuť iba ruštinu. Ruská firma, ktorá na svojich .eu stránkach udáva sídlo v Bratislave, takýmto spôsobom teda čelí buď nedôvere, alebo embargu.

Nevyhnutné náklady na cestu redaktora hradila spoločnosť NürnbergMesse.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá