Image
10.3.2015 0 Comments

Napriek miliarde návštevníkov YouTube neprináša zisk

youtube.jpg Hoci YouTube patrí medzi najobľúbenejšie webové stránky a má viac ako miliardu návštevníkov, jeho zisk je nulový.

Podľa správy uverejnenej vo Wall Street Journal sa obria videoslužba sa aj napriek 4-miliardovým príjmom sotva uživí. Z tejto sumy však predaj reklamy činí len 6 %, čo je dosť prekvapujúce, pretože reklamy sú vo videoobsahu všadeprítomné.

Problém môže byť v tom, že väčšina ľudí prichádza na stránku prostredníctvom zdieľaných odkazov a videí vložených na iných stránkach, takže vlastne nenavštevujú domovskú stránku, ako to robia na Facebooku či Twitteri.

Väčšinu návštevníkov tvoria príležitostní diváci a až o 85 % zhliadnutí sa postará iba 9 % z celkového počtu používateľov. Pritom väčšinu pravidelných divákov tvoria tínedžeri, takže pre zadávateľov reklamy je dosah ich spotov oveľa nižší ako napr. pri televíznej reklame. To je aj jeden z dôvodov toho, že YouTube má na celkovom predaji reklám Googlu podiel len 6 %.

Google už podnikol kroky na zmenu situácie, keď začal platiť bonusy tvorcom videí v snahe podporiť mladé talenty. S cieľom zapojiť širšie publikum spustil aj nové služby, napr. hudobnú streamovaciu službu Music Key, a do pôvodného obsahu poskytovaného na YouTube investoval stovky miliónov dolárov, no výsledky sú dosť rozpačité. Prispeli k tomu aj konkurenti - Facebook si na rok 2014 zaknihoval zisky vo výške 3 miliárd dolárov a Twitter rozvíja vlastnú videoslužbu a vylúčil odkazy na YouTube.

To všetko, samozrejme, neznamená, že YouTube čoskoro zanikne, naopak, pravdepodobne tu zostane ešte dlhý čas. Musí sa však pripraviť na skutočnú hospodársku súťaž na trhu on-line reklamy.

Zdroj: neowin.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá