Image
11.9.2017 0 Comments

Návody: Makrofotografia – čo dokážu špeciálne objektívy

V prvej časti článku o makrofotografii som ukázal niekoľko metód, ako robiť efektné fotky jednoducho a lacno, pomocou obrátenia bežného objektívu, makrokrúžkov  a makropredsádok. Postup a možnosti každej metódy sú vo videu.

Vo voľnom pokračovaní ukážem možnosti dvoch makroobjektívov, ktoré som mal vtedy k dispozícii.

Zvláštnosťou objektívu Canon EF-S 35MM F/2.8 MACRO IS STM je integrované LED svetlo. Navyše tento objektív je vynikajúci pomocník aj pri snímaní portrétov alebo pouličnej fotografie. Na formáte APS-C ponúka rovnaký zorný uhol ako objektív 56mm f/2.8 na full frame. Najmenšia vzdialenosť, na ktorú sa tento objektív dá zaostriť, je 13 mm.


Objektív Canon EF-S 35mm F/2.8 MACRO IS STM  


Snímka makroobjektívom Canon EF-S 35mm F/2.8


Aby ste mali predstavu o veľkosti fotografovaného kvetu...

Čerešničkou na torte je špeciálny makroobjektív Canon  MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, ktorý umožňuje meniť zväčšenie v rozsahu 1:1  – 5:1. Fotili sme s nasadeným bleskom Canon Macro Ring Lite MR-14EX II, pretože pri veľkom zväčšení, aby sme dosiahli požadovanú hĺbku ostrosti, museli sme viac cloniť.

Hľadal som vhodný objekt na také veľké zväčšenie. Najatraktívnejšie objekty na makrofotografiu by boli zástupcovia ríše hmyzu, pretože majú veľa zaujímavých a často  pestrofarebných detailov, ale vzhľadom na hĺbku ostrosti by som musel fotografovaného živočícha znehybniť. Skúšal som často publikovaný trik so schladením v chladničke s tým, že potom bude chrobáčik určitý čas nehybný, ale nefungovalo to. Asi o tom triku nepočul alebo bol adaptovaný na zimu a po pár sekundách sa začal pohybovať. Keďže nedisponujem znalosťami, ako chrobáčika či mravca chemicky uspať, aby naše pokusy prežil, vybral som si ako objekt rastlinu - miniatúrny kaktus s výškou 5 cm.


Objektív nastavený  Canon  MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo na maximálne zväčšenie


Fotili sme miniatúrny kaktus


Výsledky pri rôznom zväčšení


Detail vyfotený makroobjektívom Canon MP-E 65 (f/11  2:1) 1/80 s f/16 65 mm ISO 320


Detail vyfotený makroobjektívom Canon MP-E 65 (f/11  3:1) 1/200 s f/7,1 65 mm ISO 320
 

Porovnajte hĺbku ostrosti pri clone  f/8 a s f/16


Detail vyfotený makroobjektívom Canon MP-E 65 (f/11  5:1) 1/60 s f/8 65 mm ISO 320


Detail vyfotený makroobjektívom Canon MP-E 65 (f/11  5:1) 1/60 s f/16 65 mm ISO 320

V článku som predstavil širokú paletu možností zachytenia detailov, ktoré ľudské oko nie je schopné postrehnúť, počnúc fotografovaním obráteným objektívom až po špeciálne objektívy na extrémnu makrofotografiu. Kľúčové však nie je technické vybavenia, ale znalosti a trpezlivosť fotografa. Znovu zdôrazňujem: treba používať statív, makrosánky, elektronickú diaľkovú spúšť a predklopenie zrkadla, aby ste si nerozhýbali záber.

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Systém Dentis pomáha zubárom byť efektívnejším

08.08.2019 10:08

Špeciálny projekt Aj slovenský softvér vie preraziť a konkurovať aj tým zabehnutým. Príkladom nie je len Eset, či Sygic, ale aj  špeciálny softvér určený pre zubných lekárov a kliniky – Dentis.  Ten ...

Produkty

Špičkový notebook pre novú generáciu biznismenov

17.07.2019 08:58

Lenovo ThinkBook 13s je novou kategóriou pracovného zariadenia pre mladých biznismenov.  Práve oni si vyžadujú, aby ich zariadenie bolo dostatočne výkonné a štýlové, aby ho mohli používať celý deň bez ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá