Image
19.8.2015 0 Comments

Naživo: Intel otvoril konferenciu IDF. Chystá sa stať veľkým hráčom v internete vecí

V San Francisku sa začala trojdňová konferencia Intel Development Forum (IDF), na ktorej spoločnosť Intel už tradične predstavuje svoje nové technológie a produkty. S PC REVUE sme samozrejme v centre diania a sprostredkujeme vám teda celú udalosť z prvej ruky.

Pri otvorení sme s napätím očakávali, čo nového Intel predstaví a či sa bude otvorenie točiť najmä okolo mikroarchitektúry Skylake alebo niečoho iného. Nakoniec šlo o druhú možnosť.

Konferencia sa začala aktiváciou niekoľkých mechanických strojov na pódiu, pričom vrcholom bolo vznesenie troch priehľadných balónov, respektíve vzducholodí, ktoré pomocou vlastných vrtuliek precízne vmanévrovali do stredu sály. Každý mal v sebe jedno rotujúce a svietiace písmeno zo skratky IDF.

Obr1.jpg

Nebola to len bezúčelná šou. Ihneď ako CEO Intelu Brian Krzanich vkráčal na pódium bolo oznámené, že všetky strojčeky fungujú na platforme Intelu a spoločnosť plánuje byť dominantným hráčom pre procesorovú stránku Internetu vecí. Vývojárom chce pritom poskytnúť čo možno najlepšie nástroje a platformu, na ktorú sa môžu spoľahnúť vo všetkých veľkostných formátoch.

Intel v Internete vecí vidí jasnú budúcnosť a svoju víziu založil na troch základných predpokladoch.

- Sensification, teda pokračovanie rozširovania senzorových schopností počítačov, ktoré majú čo najviac vnímať okolie a stať sa jeho aktívnou súčasťou

- Smart and connected, teda vzájomné prepojenie viacerých smart zariadení, ktoré navzájom spolupracujú

- Extension of you, teda smart rozšírenia a moduly, ktoré uľahčujú ľudom mnoho bežných činností

Obr2.jpg

Každý z troch kľúčových bodov Intel predvádzal na živých ukážkach a ukazoval tak to, ako si budúci smer vývoja predstavuje.

Priamo na pódiu po prvý krát predviedol skombinovanie Cortany z Windows 10 so svojou Wake Up technológiou a prebudil pomocou hlasového príkazu uspatý počítač. Stačilo v jeho blízkosti povedať „Hej Cortana. Prebuď sa" a aj napriek tomu, že operačný systém nebol v základe v prevádzke, počítač hlasovému príkazu porozumel a prebudil sa.

Nemenej dôležité je aj rozpoznávanie obrazu a Intel oznámil začatie úzkej spolupráce s Googlom, na ich dlhšiu dobu známom projekte Tango. Ide o vývoj zariadenia, ktoré v rámci použitia smartfónu alebo tabletu dokáže tvoriť 3D model okolitého prostredia v reálnom čase. Intel vstúpil do projektu prispôsobením svojej technológie RealSense práve na tento účel, v snahe akcelerovať vývoj Tanga a priblížiť jeho komerčnú dostupnosť.

Relay.jpg

Intel verí, že sme na prahu veľkých prielomov v robotike, ktorá sa viac votká do našich životov. Túto ideu ukázal na robotovi Relay od spoločnosti Savioke, ktorý sa začína zavádzať do skúšobnej prevádzky v niekoľkých hoteloch. Ak napríklad zákazník zo svojej izby zavolá na recepciu a o niečo požiada, osoba za stolom daný predmet môže naložiť dovnútra robota a vyslať ho za zákazníkom. Robot je schopný použiť výťah, dopraviť sa k dverám zákazníka, zaklopať, doručiť predmet, mať prípadnú krátku komunikáciu a následne sa vrátiť na svoje stanovisko. Všetko je to možné vďaka RealSense technológii.

Nabi2.jpg

Prepojenie viacerých smart zariadení Intel demonštroval na senzore Nabi, ktorý je umiestnený na bezpečnostných pásoch detskej auto sedačky. Je prepojený so smartfónom a používateľa hlasno upozorňuje v prípade, ak sa vzdiali na niekoľko metrov. Zabráni tak veľmi nešťastnej udalosti, pri ktorej rodič zabudne svoje dieťa pripútané vzadu v aute.

Nemenej zaujímavé bolo aj predvádzanie predajných automatov, vybavenými RealSense technológiou. Tie docenia najmä „baktériofóbny" používatelia, ktorí sa neradi dotýkajú verejných strojov na veľmi frekventovaných miestach, ako napríklad na letisku. Zabudovaný displej a senzor RealSense totiž umožní ovládať stroj len gestami. Používateľ skrátka ukáže na predmet, ktorý si chce zakúpiť a môže zaplatiť bezkontaktne kartou alebo smartfónovou aplikáciou.

Curie.jpg

Intel chce svoju platformu pre Internet vecí, ktorú nazýva Curie (obsahuje SOC Quark s miniatúrnou SRAM a flash pamäťou, akcelerometer, gyroskop a iné súčasti) dostať skutočne všade a na konferencii predstavil ukážku integrácie do BMX bicykla, na ktorom dva moduly Curie nezávisle zaznamenávali polohu kolesa a riadidiel. Pri predvádzaných trikoch na rampe tak bolo bezchybne možné vyhodnotiť predvádzané triky a eliminovať tak problém s rozhodcami, ktorí často nedokážu v rôznych športoch predvádzané triky objektívne posúdiť.

Naramok.jpg

Posledný bod v podobe rozšírení uľahčujúcich bežné činnosti Intel demonštroval na náramkoch, ktoré vás prihlásia do systému Windows pri priblížení k počítaču. Ak si náramok nasadí niekto iný, k prihláseniu nedôjde. Systém totiž rozpozná, že náramok bol medzi tým rozopnutý a zložený a ako náhle je nasadený znova, je nutné zadať heslo klasickou cestou. Až následne sa náramok znova spáruje a dá sa použiť na automatické prihlásenia a odhlásenie (pri vzdialení sa z dosahu).

Robot.jpg

Podrobnú reportáž z IDF nájdete už v nasledujúcom vydaní PC REVUE, ktoré do stánkov dorazí na začiatku septembra.

František Urban

Cestu na konferenciu IDF hradila spoločnosť Intel.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá