Image
31.1.2018 1 Comments

Nezabudnite si kúpiť elektronickú diaľničnú známku

Je tu koniec januára a s ním aj povinnosť zakúpiť si novú elektronickú diaľničnú známku. V Slovenskej republike je možné zakúpiť diaľničné známky s ročnou, 30-dňovou alebo 10-dňovou platnosťou.

  • Diaľničná známka s ročnou platnosťou je platná odo dňa 1. januára príslušného kalendárneho roka (alebo odo dňa jej úhrady zákazníkom v príslušnom kalendárnom roku) do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Cena je 50 EUR.
  • Diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou je platná 30 dní vrátane odo dňa určeného zákazníkom. Cena je 14 EUR.
  • Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou je platná 10 dní vrátane odo dňa určeného zákazníkom. Cena je 10 EUR.

Známku môžete kúpiť priamo na portáli eznamka.sk.

Portál eznamka.sk zákaznícka zóna

Mobilná aplikácia s názvom „eznamka“ je dostupná pre mobilné telefóny/zariadenia a tablety s operačnými systémami iOS 6.0 a vyšší (v Apple App Store) a Android 2.3.3 a vyšší (v Google Play Store). Najjednoduchšie ju nájdete priamo na mobilnom zariadení po otvorení príslušného obchodu po zadaní slova „eznamka“ do vyhľadávania.

Aplikácia eznamka v aplikačnom obchode pre iOS

Pri nákupe cez mobilnú aplikáciu sa musíte najskôr zaregistrovať. Prihlasovacie meno je vaše telefónne číslo. Nasleduje validácia kde zadáte kód, ktorý vám bol poslaný cez SMS správu.

Nákup známky, výber typu vozidla a zadanie ŠPZ bez medzier

Zaplatenie a potvrdenie o nákupe

Potvrdenie o nákupe dostanete nielen do mobilnej aplikácie, ale aj mailom. Povinnosť úhrady diaľničnej známky pred užívaním vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v Slovenskej republike sa vo všeobecnosti vzťahuje na motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony.

Elektronickú diaľničnú známku môže zákazník uhradiť cez elektronické obchodné kanály – internetový portál a mobilnú aplikáciu pre mobilné zariadenia alebo v sieti obchodných miest – najčastejšie čerpacích staníc, či prostredníctvom samoobslužných zariadení umiestnených najmä na hraničných priechodoch. Úhradu diaľničnej známky je možné zrealizovať bankovou platobnou kartou (v prípade úhrady prostredníctvom obchodných miest, internetového portálu, mobilnej aplikácie a samoobslužných zariadení) alebo v hotovosti (v prípade úhrady prostredníctvom obchodných miest).

Po zrealizovaní úhrady, t. j. po zaplatení diaľničnej známky zákazník dostane jeden doklad – „Potvrdenie o úhrade diaľničnej známky, zjednodušená faktúra“ (v prípade hromadnej úhrady za viac ks diaľničných známok cez internetový portál zákazník dostane doklad „Potvrdenie o úhrade, faktúra“), ktoré slúži ako doklad o úhrade diaľničnej známky podľa zákona 488/2013 Z. z. v platnom znení a súčasne ako daňový doklad podľa zákona 222/2004 Z. z. v platnom znení. Uvedené potvrdenie okrem ďalších povinných informácií obsahuje aj údaje presne identifikujúce vozidlo (typ, evidenčné číslo a krajinu registrácie vozidla) aj typ a platnosť uhradenej diaľničnej známky.

Zákazník je informovaný o blížiacom sa konci platnosti úhrady diaľničnej známky 3 dni pred ukončením jej platnosti, pokiaľ pri úhrade zadal aspoň jeden z kontaktných údajov (e-mail, telefónne číslo). Na kontaktné údaje, zadané pri úhrade diaľničnej známky (e-mail, telefónne číslo), bude odoslaná/ý sms/email s informáciou o blížiacom sa konci platnosti úhrady diaľničnej známky.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

1 Comments

  1. vdaka reakcia na: Nezabudnite si kúpiť elektronickú diaľničnú známku
    31.1.2018 09:01
    vdaka za pripomenutie
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá