Image
18.1.2013 0 Comments

Nové modely mobilných telefónov

HTC WP8 Lifestyle 20.jpg V tomto teste sa pozrieme na telefón s operačným systémom Windows Phone 8. Na oficiálnu aktualizáciu z WP 7.5 na 7.8 si ešte musíme počkať, kto sa však zaujíma o najnovšiu platformu, má na výber niekoľko modelov, jeden z nich aj od HTC. Pripravili sme pre vás aj špeciálne video, kde predstavíme telefón Nokia Asha 308. Má vlastné rozhranie, známe ako Asha S40, a môžete sa sami presvedčiť, aký krok spravila Nokia v oblasti vlastného operačného systému pre túto sériu telefónov. Rad Asha sa neustále zlepšuje a poskytuje prepracované rozhranie, aj keď nejde priamo o smartfón, ako ho bežne chápeme. Navyše telefóny tejto série útočia na ostatné modely hlavne cenou. Tá je viac ako priaznivá a používateľ dostáva podstatne viac funkcií, ako by od lacnejších modelov očakával.

Test telefonov - nahlad 01-2.jpg
Prehľad parametrov testovaných telefónov

HTC Windows Phone 8S

Výrobcovi sa podarilo skĺbiť nový systém s veľmi dobrou konštrukciou telefónu. Dizajn v bielo-čiernej farebnej kombinácii pôsobí elegantne a telefón sa tak stáva univerzálnym pre každú skupinu používateľov. Kto chce odvážnejšie varianty, má k dispozícii ďalšie tri farebné vyhotovenia. Zadná strana je pogumovaná, ako sme zvyknutí aj pri iných modeloch HTC a telefón sa dobre drží v ruke. Umiestnenie 4-palcového displeja mu dáva veľkú plochu na prednej strane a na dotykové tlačidlá naspodku zostalo menej miesta. V každom prípade hodnotíme tento krok pozitívne a telefón je ľahký a nie veľmi rozmerný. Nebudete sa tak musieť obávať, že vám vypadne z ruky pri ovládaní spodných tlačidiel.

HTC8s.jpg

Bočná strana klasicky disponuje ovládaním hlasitosti a fotoaparátu, na hornej je vypínač telefónu a konektor na slúchadlá. Ich pripojením aktivujete rozšírenia Beats Audio a zo zvukovej stránky tak získate solídny prehrávač hudby alebo videa. Telefón má dvojjadrový procesor s frekvenciou 1 GHz, ktorý mu dodáva plnohodnotný výkon. S jeho rýchlosťou sme boli veľmi spokojní. Po dlhodobom testovaní ho hodnotíme ako najpohotovejší telefón na trhu z radu smartfónov. Menšia výhrada smeruje k odomykaniu displeja - mierne sa zasekáva panel pri posunutí dohora. Operačnej pamäte mohlo byť aj viac, 512 MB je tak na hrane. Výrobca pridal k systému vlastné rozšírenie, a tak tu nájdeme samostatnú aplikáciu s názvom HTC. Na veľkej dlaždici zobrazuje hodiny a počasie. Aktiváciou sa dostaneme do prostredia dizajnovo podobného rozhraniu počasia v operačnom systéme Android. Nájdete tu aj informácie o akciovom trhu a čítačku správ RSS. Samostatná aplikácia je venovaná manažmentu voľného miesta v integrovanej pamäti na karte microSDHC. Pamäťová karta aj microSIM sa vkladajú zo spodnej strany po odňatí bielej časti krytu. Používanie fotoaparátu je rýchle, aj keď mierne nám prekážal náhľad na fotografiu, ktorý nekorešpondoval s výsledkom fotenia. Výsledok bol väčšinou lepší ako náhľad, no často sme túto skutočnosť preverovali v galérii obrázkov. Zaujímavé zlepšenie je aj možnosť používať na uzamknutej obrazovke počasie alebo klasickú tapetu, prípadne fotografiu z vyhľadávača Bing. Chválime aj detský zámok na pridelenie aplikácií, ktoré môžu používať deti. Pohybom do boku na uzamknutej obrazovke sa tento režim aktivuje. Internetový prehliadač nemá toľko funkcií ako pri iných operačných systémoch, ale veľmi to nie je na prekážku. Surfuje sa na ňom dobre a oceňujeme aj možnosti kopírovania a vkladania textu. Výhodný je aj kancelársky balík Microsoft Office a program OneNote s bezchybnou synchronizáciou medzi webovým OneNote a počítačovou aplikáciou.

Hodnotenie
+ Hmotnosť a rozmery, pogumovaná zadná strana, rýchly systém, aplikácia HTC
- Náhľady pri fotografovaní, len obmedzené použitie Google Maps

Cena: 319 EUR
Zapožičal: HTC

Nokia Asha 308

Elegantná Nokia s podporou dvoch SIM kariet a za bezkonkurenčnú cenu - takto by sa dal jednou vetou charakterizovať nový prírastok do rodiny telefónov Asha. Nie je to smartfón, no funkciami sa naň snaží podobať. Za cenu 100 eur získate telefón, ktorý poskytuje nadmieru funkcií a v zásade ide o staré dobré ovládanie, na ktoré sú mnohí používatelia zvyknutí. Telo je plastové, ale dizajn vyzerá príjemne. Dostupný je v dvoch farebných vyhotoveniach (lesklé čierne a zlaté). Telefón si zachováva malé rozmery a hmotnosťou 104 gramov poteší každého, kto nechce vo vrecku ťažkú „tehlu".

nokia-asha-308-golden-light-front.jpg

Displej je 3-palcový a má širokouhlé rozlíšenie 240 × 400 pixelov. Hlavné menu zobrazí takmer 15 ikon aplikácií. Dotykový displej využíva svoj potenciál a napriek našim vysokým očakávaniam sme s telefónom boli spokojní. Pohybom do strany sa odomyká zo zamknutého stavu a v režime menu sa prechádza ešte medzi obrazovkou so zástupcami aplikácií alebo telefónnymi kontaktmi, ktoré si používateľ umiestnil na plochu. Tretia obrazovka telefónu patrí rýchlemu vytáčaniu kontaktov. Tento systém sa nám páčil a rýchlo sme si naň zvykli, rovnako aj na systémové menu s hláseniami zmeškaných udalostí. Pohybom zhora nadol ho vytiahnete. Takisto máte rýchly prístup k písaniu správ, vytáčaniu, hudbe, technológii Bluetooth alebo k vypnutiu mobilných dát. Čo sa týka konektivity, cena sa niekde musela prejaviť, a tak treba vystačiť len s pripojením Bluetooth 3.0 a EDGE. Wi-Fi ani GPS tu nie sú dostupné, mapy od výrobcu áno a opäť ich môžete cez počítač nainštalovať do telefónu. Vďaka tomu ušetríte za internetové pripojenie. O pripojenie do internetu sa stará aplikácia Nokia Xpress, čo je špeciálny prehliadač na zníženie dátového prenosu. Ideálny je pri zobrazovaní Facebooku, ale aj iných stránok. Nám v praxi poslúžil dobre a pri obmedzených možnostiach pomalého pripojenia EDGE sa hodí. V praxi sme ocenili snímač orientácie, ktorý bol zamknutý pre bežné aplikácie, a tak sme nemuseli otáčať telefón, aby sa zobrazenie znova preplo do pôvodného stavu. Samozrejme, v galérii alebo prehliadači internetu zmenu orientácie využijete. Vo výbave je fotoaparát s rozlíšením 2 Mpix, vhodný na základné vyhotovenie snímok. Na fotenie textov alebo v tmavých podmienkach nie je vhodný. Video je len doplnková súčasť a rozlíšenie 176 × 144 nikoho nenadchne. A na záver informácia pre tých, ktorí sa radi hrajú. Zadarmo s týmto telefónom dostávate 40 hier od EA. Je tu Tetris, ale aj Need for Speed a množstvo programov využiteľných na kancelárske účely.

Hodnotenie
+ Cena a výbava, 40 hier zadarmo, prehliadač Nokia Xpress, vynikajúce ovládanie rozhrania
- Bez 3G pripojenia

Cena: 100 EUR
Zapožičal: Nokia Slovensko


Dávame do pozornosti

V našich testoch sa čoraz viac zameriavame nielen na najdrahšie kúsky, ale aj na modely vhodné pre najširšie spektrum používateľov. Takisto pridávame testy dual SIM telefónov. Sú ideálnymi spoločníkmi pre používateľov aj s jednou SIM kartou, ktorí si nechávajú voľné ruky na prípadnú kúpu druhej SIM karty u toho istého alebo aj iného operátora.

HTC Windows Phone 8X

Náročnejší používatelia, ktorým neprekáža rozmerovo väčší telefón, ocenia toto multimediálne delo s rozlíšením 1280 × 720 pixelov. Ideálny je aj ako čítačka kníh, herná konzola alebo prenosný videoprehrávač. Je vybavený operačným systémom Windows Phone 8, ktorý poháňa dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,5 GHz na jadro. Výrobca zvýšil aj kapacitu RAM na 1 GB a internú pamäť na dáta na veľkosť 16 GB. Nie je tu síce slot na karty microSDHC, ale pri danej pamäti to pre mnohých nebude predstavovať žiadne obmedzenie.

HTC8x.jpeg

Cena: 500 EUR

Nokia Asha 311

Ide o dotykový telefón s rozhraním Asha S40 a 1 GHz procesorom za vynikajúcu cenu. Ideálny je na sledovanie filmov na cestách alebo na hranie hier. Nechýba tradične bohatá výbava aplikácií určených na pracovné účely, ale napríklad ani Wi-Fi či 3G konektivita. Displej je širokouhlý, s rovnakým rozlíšením ako testovaný model Nokia Asha 308. Za menší príplatok získate telefón, ktorý zvládne surfovanie na webe, prezeranie Facebooku, organizovanie úloh. Opäť k nemu dostanete mapy zadarmo s off-line inštaláciou do telefónu.

Asha311.jpg

Cena: 112 EUR

Verdikt PC REVUE

HTC Windows Phone 8S je podľa našich testov vyvážený telefón v oblasti ceny a funkcií. Výrobca sa vydal správnou cestou, keď na trh priniesol prvé dva modely s WP8 v dvoch konfiguráciách. Tento telefón je vhodný pre tých, ktorí nechcú platiť veľké sumy a chcú nosiť so sebou kanceláriu vo vrecku. Nokia Asha 308 je telefón z iného súdka. Nemôžeme ho označiť priamo za smartfón pre jeho platformu od výrobcu a väčšiu uzavretosť. No pritom má niektoré prvky inteligentného telefónu. Isté obmedzenia sú vo výbave fotoaparátu, čiastočnom multitaskingu pre vybrané aplikácie, ale inak na nás urobil dobrý dojem.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá