Image
2.11.2015 0 Comments

Od žíl k srdcu: Vedci prišli na spôsob, ako tlačiť organické štruktúry za dobrú cenu

Technológia 3D tlače patrí v súčasnosti medzi často rozoberané témy. Po tlačených budovách, mostoch či protézach nastupuje tlač organických materiálov. Doposiaľ sa však nikomu nepodarilo zrealizovať tlač živých produktov za relatívne dostupnú cenu. Až kým...

Vedci z univerzity Carnegie Mellon v USA prišli na to, ako posunúť technológiu 3D tlače na vyššiu úroveň. Za pomoci bežnej 3D tlačiarne sa pokúsili produkovať rôzne časti ľudského tela. Za cieľ si stanovili vytlačiť plnofunkčné srdce. Najprv sa však museli vyrovnať s problémom spájajúcim sa so zlým držaním biologických materiálov v požadovanom tvare. Tlačená štruktúra sa totiž pri tlačení do vzduchu vplyvom vlastnej hmotnosti rozpadávala.


Vedcom sa nakoniec podarilo objaviť zmes látok, ktoré pomohli udržať biologicky tlačený materiál pohromade. Zmes má podobu gélu, ktorý slúži na naplnenie priestoru, kde sa následne prichytí biologický materiál. Po zahriatí nad 37 °C sa začne podporný gél roztápať, potom stačí už len vyňať tkanivo v požadovanom tvare. Tento postup sa dobre osvedčil v prípade tlačenia priechodných žíl.

3dtlac_bio.png

Ďalší krok výskumníkov je vloženie buniek z reálneho srdca do vytlačenej organickej štruktúry, čo by viedlo k fáze tlačenia orgánov či celých častí tela. Nejde však o lacnú záležitosť. Biologická 3D tlač prevyšuje sumu 100-tisíc USD. Vďaka objavu vedcov z Carnegie by však masové nasadenie 3D tlače s open source hardvérom nemalo vyjsť na viac ako 25-tisíc USD.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá