Image
31.10.2016 0 Comments

Testovali sme okuliare na virtuálnu a rozšírenú realitu od Mattela

Virtuálna realita v technicky kvalitnom podaní dokáže očariť každého, ale predovšetkým deti. Preto do tohto segmentu so svojím produktom View-Master vstúpil aj výrobca hračiek Mattel.

Dizajn, červeno-biela farebná kombinácia plastového telesa okuliarov a deklarovaná veková vhodnosť 7+ naznačujú, že produkt je primárne určený deťom, no zabaví aj dospelých. Okrem multimediálneho, herného a náučného obsahu špeciálne pre tieto okuliare môžete spustiť akýkoľvek voľne dostupný obsah na virtuálnu realitu, či už hry, krátke filmy, či 360° videá, pretože View-Master je kompatibilný s platformou Google Cardboard. 

Telefón sa upevňuje do veka okuliarov

Kamera za priehľadným krytom sníma artefakty na rozšírenú realitu

Dizajn zariadenia s ovládacou páčkou pripomína stereoskop – obľúbenú hračku detí predchádzajúcich generácií, do ktorej sa vkladali kotúče s 3D obrázkami. Podobný kotúčik nájdete aj v balení View Mastera, ale tentoraz má iný účel – dokáže zhmotniť rozšírenú realitu.

Mattel ponúka pre View-Master päť takzvaných zážitkových balíčkov, akýchsi virtuálnych encyklopédií vo virtuálnej a rozšírenej realite, na ktorých príprave participovali aj National Geographic či Discovery Channel. Balíčky Divoká príroda, Dinosaury, Vesmír, Ciele cesty a Podmorský svet sú dostupné v elektronickej podobe formou nákupov z aplikácie alebo v atraktívnom balení, ktoré navyše obsahuje niekoľko kotúčov na rozšírenú realitu. Okrem zábavy sa tak deti mnohému priučia.

Zážitkové balíčky

Balíček obsahuje (zľava doprava) kartičku s tagom NFC a tri kotúče na rozšírenú realitu

Praktické skúsenosti

Do prednej časti vložíte smartfón podporovaného typu, kľúčová podmienka je, aby mal dostatočne presný gyroskop a čo najvyššie rozlíšenie displeja. Podporovaný je rozsah uhlopriečky displeja od 4 do 6 palcov platforiem Android a iOS. Pre menšie telefóny je v balení vymedzujúca lišta. Telefón sa upevní do veka okuliarov, spustí sa príslušná aplikácia a presne sa nastaví stred displeja oproti ryske. Potom sa veko okuliarov aj s telefónom priklopí a zaistí západkou, takže telefón z okuliarov nemôže vypadnúť ani pri „dynamickom“ detskom zaobchádzaní. Renomovaný výrobca hračiek je záruka výberu zdravotne neškodných materiálov, pretože okuliare sa prikladajú do oblasti okolo očí, kde je citlivá pokožka a takisto očné sliznice. Kľúčový ovládací prvok je páčka. Jej zatlačením sa aktivuje valček z vodivej gumy, ktorý sa dotkne displeja telefónu. Natočíte hlavu s okuliarmi tak, aby kurzor v tvare krúžku smeroval na požadovaný objekt, a stlačíte páčku. Témy zážitkových balíčkov sú zaujímavé a atraktívne. Aj keď namiesto balíčka Divoká príroda je rozhodne lepšie navštíviť ZOO a čítať informačné tabule, možnosť nahliadnuť do trojrozmerného vesmíru či podmorského sveta je unikátna.

Pozitívne hodnotíme dva zdanlivé nedostatky. Okuliare nemajú hlavový popruh, iba šnúrku na zápästie a optická sústava neumožňuje korekciu dioptrií. V praxi to znamená, že dieťa zaujaté 3D obsahom nebude mať okuliare na hlave príliš dlho a deti, ktoré nosia okuliare, radšej siahnu po inej hračke. Zážitkové balíčky by podľa nášho názoru mohli mať viac obsahu, ale nie sme pedagógovia, takže možno je kvantita informácií primeraná veku.

Cena: okuliare 35,99 EUR, zážitkové balíčky 14,99 EUR

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Jeseň v hľadáčiku

15.11.2019 10:44

Špeciálny projekt Milovníci prírody sa určite zhodnú, že práve jeseň je najfotogenickejším ročným obdobím. Prináša so sebou širokú škálu farieb a jedinečných svetelných podmienok. Pre tých z vás, kto ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá