Image
1.10.2016 2 Comments

Operácie očí excimerovým laserom

EXCIMER – Očné laserové centrum Bratislava – Karlova Ves sa ako prvé centrum na Slovensku začalo venovať odstraňovaniu dioptrií za pomoci laserovej technológie a úspešne funguje už 21 rokov.

Dnes je EXCIMER úzkym špecialistom v odbore odstraňovania dioptrických chýb oka, teda krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Ľu- dovo povedané, je tu pre každého, kto sa chce zbaviť okuliarov či kontaktných šošoviek.

Oftalmológia je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie medicíny. Vďaka moderným technológiám sa dnes okuliarov či kontaktných šošoviek môžete zbaviť rýchlo a kom- fortne. Počet Slovákov, ktorí sa rozhodnú pre zákrok na odstránenie dioptrií, každoročne stúpa. Tento druh zákroku, ktorý sa nazýva refrakčný (alebo excimerový) zákrok, je najčastejšie vykonávaný a vhodný pre ľudí s krátkozrakosťou,  respektíve astigmatizmom, ktorí prekročili hranicu 18 rokov. Využíva sa aj na odstránenie ďalekozrakosti u klientov vo veku nad 35 rokov.

Veronika Veléz-Zuzulová a očný chirurg doc. MUDr. Martin Černák, PhD., ktorý ju operoval

Excimerový laser v refrakčnej chirurgii sa na Slovensku začal využívať v roku 1993 v priestoroch Očnej kliniky v Bratislave na Kramároch, keď profesor MUDr. Andrej Černák, DrSc., FEBO, ako prvý na Slovensku odstránil dioptrie pomocou excimerového lasera. Dnes pôsobí ako odborný garant očného centra EXCIMER a je uznávanou oftalmologickou kapacitou na ce-lom svete. Do tímu profesora Černáka v roku 1993 patrili aj ďalšie dve očné lekárky, ktoré dodnes v EXCIMERi pracujú. MUDr. Elena Sisková, Csc., v súčasnosti lekárska riaditeľka EXCIMERu, a MUDr. Tatiana Ďurčová. Spolu s mladšími kolegami dnes tvoria vysoko profesionálny tím, na ktorý môže byť centrum obzvlášť hrdé.

Po dvoch rokoch úspešných operácií na Očnej klinike na Kramároch padlo rozhodnutie využiť excimerovú technológiu aj v súkromnom sektore. O pár mesiacov neskôr, v máji roku 1995, tak otvorilo svoje brány prvé špecializované pra- covisko na odstraňovanie dioptrických chýb oka na Slovensku. Odvtedy je tu Očné laserové centrum EXCIMER pre všetkých, ktorým okuliare znepríjemňujú život. Za viac ako 21 rokov fungovania sa EXCIMER stal lídrom v odbore re-frakčnej chirurgie oka nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. Vďaka profesionálnemu prístupu a výborným výsledkom získalo dôveru i uznanie mnohých zahraničných kliník i klientov. Centrum je známe v mnohých európskych krajinách, ako sú Česká republika, Švajčiarsko, Nemecko či Rakúsko, a v posledných rokoch tvoria ľudia prichádzajúci spoza hraníc dokonca viac ako 50 % z celkovej klientely centra.

Schwind Amaris 1050 RS

Vďaka neustále narastajúcemu záujmu v súčasnosti lekári v bratislavskej Karlovej Vsi zdarne vykonajú približne 5000 excimerových zákrokov ročne. EXCIMER sa tak môže pochváliť naozaj jedinečným prvenstvom, ktoré presahuje hranice našej krajiny. Ako jediné centrum v strednej Európe úspešne realizovalo už viac ako 60 000 zákrokov metódou bez rezu oka. Práve metóda bez rezu oka patrí k stavebným kameňom úspechu centra, ktoré od začiatku svojej existencie ponúka svojim klientom iba zaručené operačné postupy a preferuje metódy, ktoré sú dlhodobo testované vo svete bez preukázateľných komplikácií v dlhodobom časovom horizonte.

Premyslený manažérsky ťah, možno aj s drob- ným prispením šťasteny, spojil EXCIMER s nemeckou značkou Schwind od začiatku fungovania centra. Dnes je táto nemecká firma lídrom v oblasti vývoja excimerových technológií a lasermi od tejto spoločnosti disponuje drvivá väčšina najprestížnejších excimerových pracovísk po celom svete. Vďaka spojeniu s firmou Schwind, ako aj filozofii manažmentu centra obmieňať technologické vybavenie každé 3 až 4 roky disponoval EXCIMER vždy len najmodernejším technologickým vybavením.

V roku 2014 pribudol do technologickej výbavy EXCIMER naozaj unikátny prístroj – Schwind Amaris 1050 RS 7D. Prvý a zatiaľ jediný 7D laser na Slovensku, ktorý posunul presnosť, rýchlosť a bezpečnosť excimerových zákrokov na doposiaľ nepoznanú úroveň.  EXCIMER sa v čase, keď zakúpil tento laser, mohol pochváliť aj tým, že bol iba piatym excimerovým pracoviskom na celom svete, ktoré takýmto prístrojom disponovalo. Ide skutočne o výnimočné oftalmo-     logické zariadenie. Tento najrýchlejší prístroj spoločnosti Schwind s pulzovou frekvenciou až 1050 Hz je schopný odstrániť 1 dioptriu v priebehu 1,3 sekundy, čím sa zvyšuje nielen bezpečnosť, ale i komfort pacienta počas celého zákroku. Laserový zväzok so super-Gaussovým profilom a priemerom len 0,54 mm je zárukou mimoriadnej presnosti celej operácie. Hlavnou prednosťou 7D laseru je aktívny systém sledovania oka, ktorý je garanciou vysokej bezpečnosti celej operácie. Tento systém dokáže sledovať nielen všetkých šesť pohybov (dimenzií), ktoré oko počas operácie vykonáva, ale navyše dokáže aj predpokladať pohyby oka pacienta. Siedma dimenzia je teda čas. Vďaka tomu dokáže tento unikátny prístroj kompenzovať rozdiely, ktoré vznikajú v čase me-dzi získaním obrazu rohovky a spustením laserových impulzov sledujúcich pohyby oka.

Prof. MUDr. Andrej Černák, PhD. FEBO

V roku 2015 sa Schwind Amaris 1050 RS dočkal ďalšieho zlepšenia. Manažment EXCIMERu sa totiž rozhodol zakúpiť jedinečnú technológiu s názvom SmartPulse. Táto technológia v kombinácii so 7D laserom prináša skvelú zrakovú ostrosť krátko po zákroku a výrazne skracuje pooperačný diskomfort aj pri metódach bez rezu. Pre ľudí, ktorí sa rezu do oka obávajú, ale najmä pre aktívne žijúcich ľudí a športovcov tak EXCIMER prináša skvelú príležitosť, ako sa zbaviť okuliarov veľmi komfortným spôsobom.

Takisto výnimočné očné zariadenie v technologickej výbave EXCIMERu je femtosekundový laser Intralase ABBOTT, ktorý v kombinácii s laserom Schwind Amaris výrazne zvyšuje bezpečnosť výkonu a ponúka možnosť riešenia vyšších dioptrií a očnej korekcie „šitej na mieru“. Presnosť a bezpečnosť femtosekundového lasera Intralase dokazuje certifikát FDA, ako aj certifikát pre príslušníkov NASA, US NAVY, US ARMY. EXCIMER je tak jediné očné laserové centrum na Slovensku, ktoré prevádzkuje dva excimerové lasery a jeden femtosekundový laser na jednom pracovisku.

Odbornosť, skúsenosti či technologické vybavenie EXCIMERu mali zrejme výrazný vplyv pri výbere školiaceho pracoviska Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, ktorá si vybrala práve EXCIMER, ktorý od roku 2007 pôsobí ako jediné školiace pracovisko Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave v oblasti re-frakčnej chirurgie.

Možno si poviete, že je tých prvenstiev a úspechov akosi veľa, ale opak je pravdou. Toto je len krátky výpočet tých najdôležitejších. Keby ste však zašli priamo do centra v bratislavskej Karlovej Vsi a spýtali sa, čo považujú oni za svoj najväčší úspech, dozvedeli by ste sa, že je to spokojný klient, ktorý je vždy na prvom mieste. Cez ruky lekárov a sestier z EXCIMERu prešlo už mnoho známych, menej známych aj úplne neznámych Slovákov a Čechov, ale aj Rakúšanov, Nemcov či Švajčiarov. Ako sa môžete dočítať v propagačných materiáloch centra, boli medzi nimi aj Veronika Veléz-Zuzulová, Daniel Dangl, Gabriela Dzúriková či Anna Amenová.

Nielen roky skúseností a technologické vybavenie, ale určite aj profesionalita a príjemné prostredie, ktoré vytvára najmä početný tím zdravotných sestier EXCIMERu, spôsobili, že prví pacienti, ktorí opustili brány EXCIMERu, sa dnes vracajú, aby na operáciu priviedli svoje deti, pretože ako sami často hovoria, excimerový zákrok bol najlepším rozhodnutím ich života.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

2 Comments

 1. Hrozienka za €, zaštátne opravy reakcia na: Operácie očí excimerovým laserom
  3.10.2016 18:10
  Očiari/aj ostatní ráno si sťažujú na nízke platy a popoludní v súkromnej praxi zarábajú. Svoje neúspechy potom posielajú na opravy do štátnych a za štátne.
  Niekedy sú to ti istí. Dokedy? Kým sú pohodlní ochotní platiť.
  Pes si chvost nepohryzie.
  Abelo
  Reagovať
 2. Co robit? reakcia na: Operácie očí excimerovým laserom
  1.10.2016 19:10
  Co robit, ak sa prihodi neuspesna operacia a pacient ma rovnako zle oci po zakroku, ako pred nim? Stalo sa to setre, zachvilu ide na druhu kontrolu. Vracaju sa peniaze, po neuspechu?
  Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá