Image
23.5.2019 0 Comments

Ostro sledované autá riešením od Slovak Telekom

Špeciálny projekt

Ak chceme v nastupujúcom období pokročilých technológií uspieť, musíme mať všetky pracovné procesy ešte viac pod kontrolou. Jedinou šancou, ako všetko ustriehnuť, je monitorovanie.

Ak si predstavíme výrobný závod, sklad veľkoobchodu alebo čokoľvek súvisiace s prepravou, manipuláciou a skladovaním, je zrejmé, že potrebujeme vedieť v reálnom čase, ako sa nám pohybujú suroviny, polotovary či výrobky. Potrebujeme teda vedieť, kde máme práve teraz každé jedno firemné vozidlo.

Zaujímavým nástrojom na takéto monitorovanie je súhrn rôznych riešení známy pod pojmom správa vozového parku (Fleet Management). Jeho podstatu tvorí sledovanie vozidiel pomocou moderných technológií. Jedno z najpoužívanejších a najspoľahlivejších riešení je Commander Control Car. Práve toto riešenie integroval Slovak Telekom do svojej koncepcie modernej logistiky.

Commander Control Car okrem polohy vozidla zo systémov GPS a GLONASS umožňuje sledovať všetky dôležité údaje, ktoré sú dostupné na zberniciach vozidla. Špeciálne vozidlá s rozličnými nadstavbami majú vlastné monitorovacie prvky, napríklad chladiarenské vozidlo intenzívne sníma teplotu, aby sa chladené produkty nepokazili.

Vodičovi pomôžu aj informácie z ďalších snímačov, hovoriace o tom, či má dobre zatvorené dvere, batožinový alebo nákladový priestor. Poskytovateľ tohto riešenia poskytuje široké spektrum funkcií a reportov vrátane knihy jázd, sledovania spotreby a zobrazovania aktuálnej pozície monitorovaných vozidiel na mape.

Zametá či sa len presúša?

Správa vozového parku s riešením od Slovak Telekom umožňuje koordinovať nielen plánované dopravné úlohy, prípadne presuny technikov, údržbárov či obchodníkov, ale aj operatívne úlohy typu: „Potrebujeme urgentný servisný zásah na adrese XY. Kto z kompetentných je najbližšie?“ Systém monitorovania vozidiel má spravidla aj funkcie zabezpečenia a služby na monitorovanie a koordinovanie rôznych špeciálnych prepráv.

V takom prípade sa hlásia aj udalosti ako odklon od plánovanej trasy o viac ako 100 metrov, dlhšie zastavenie na trase, otvorenie dverí nákladového priestoru či odpojenie návesu. Dôležitá súčasť je modul na manažment kusovej zásielky. V dopravnej spoločnosti zadajú vo svojom internom systéme trasu vozidla a údaje o tom, ku ktorým zákazníkom príde a ktoré zásielky prevezme. Plán rozvozu sa prenesie do systému Commander a vodič pomocou mobilnej aplikácie reportuje priebeh plnenia jednotlivých zásielok.

Iný príklad využitia monitorovania vozidiel je dispečing pre mestá v rámci koncepcie Smart City, pre veľké areály, kde treba čistiť komunikácie, odhŕňať sneh, prípadne plniť iné pracovné a dopravné úlohy. Pri vozidlách, ktoré uskutočňujú nejakú činnosť, zametajú, odhŕňajú sneh, možno sledovať, či sa len premiestňujú, alebo aj vykonávajú danú aktivitu. Dispečingové pracovisko spoločnosti Commander dokáže tiež pozbierať údaje z monitorovacích jednotiek iných firiem. Klienti majú k dispozícii webovú a mobilnú aplikáciu pre platformy Android a iOS umožňujúcu sledovanie zadaných parametrov. Dostupné sú  špecializované aplikácie na správu zásielok či združovanie vozidiel vo veľkých firmách.

Tajná inštalácia

Aby sa spoločnosť Commander mohla zaručiť za svoje služby, snímacie jednotky s rozmermi 5 × 5 × 1 cm inštalujú do vozidiel výlučne jej technici. Súčasťou každej monitorovacej jednotky je aj SIM karta umožňujúca komunikáciu medzi monitorovaným vozidlom a servermi poskytovateľa služby. Inštalácia snímacej jednotky prebieha priamo u zákazníka. Technik vykonáva montáž systému bez prítomnosti vodiča, a tak umiestnenie komponentov zostáva pre neho skryté.

Ani manažéri a technici zákazníkov nepotrebujú vidieť jednotku a vedieť, kde je umiestnená. V špeciálnych prípadoch, predovšetkým pri montáži zabezpečovacích systémov, sa montáž realizuje v priestoroch firmy Commander. V rámci konfigurácie sa vozidlá môžu zaradiť do skupín, prípadne si môžeme definovať pravidlá a takzvané waypointy, teda geografické oblasti, pomocou ktorých vieme jednoducho monitorovať pohyb vozidiel.

Ďalšie možnosti zberu informácii

Commander sa dá včleniť nielen do IT infraštruktúry prevádzkovateľa vozidiel, ale aj do širšieho partnerského ekosystému. K dispozícii sú široké možnosti importu a exportu údajov. Systém na monitorovanie vozidiel je pripojený na všetky dôležité spoločnosti prevádzkujúce čerpacie stanice.

V praxi to znamená, že sa do systému na základe dohody automaticky načítavajú údaje o tankovaní na tankovacie karty. Pomocou rozhraní API možno prenášať plány rozvozu od prevádzkovateľa vozidiel aj jeho partnerov. Rovnako bohaté a variabilné sú aj možnosti exportu údajov do rôznych ERP a iných systémov podnikovej informatiky.

Slovak Telekom tak poskytuje kompletný spôsob monitorovania nielen vozidiel, ale tiež všetkých položiek, súvisiacich s prepravou.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Vývoj s využitím CI/CD a jeho výhody

21.10.2019 15:08

Špeciálny projekt Žiadna aplikácia nie je nikdy taká dobrá, aby nemohla byť ešte lepšia. Ešte prednedávnom sa softvér a jeho aktualizácie dodávali na mesačnej alebo kvartálnej báze. Dnes však moderné ...

Technológie

Dragonfly – vážka vzdorujúca gravitácii

01.10.2019 12:29

HP Elite Dragonfly spája štýl, výkon a produktivitu. Najľahší kompaktný firemný konvertibilný počítač na svete zvláda pracovný deň ako pierko. Sloboda pohybu a mobilita, to je heslo súčasnosti a pri ...

Technológie

Inovuj Košice a vyhraj so svojím nápadom cestu do Paríža

30.09.2019 13:35

Špeciálny projekt Držíš v hlave kreatívny nápad, ktorý by vylepšil Slovensko? Vieš si predstaviť svoju inováciu vo veľkom prevedení? Napríklad aj vďaka podpore investora, ktorého môžeš získať v Paríž ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá