Image
5.12.2017 0 Comments

Reportáž: SUSECON / Kontajner ako služba

SUSE tento rok usporiadalo svoju globálnu konferenciu SUSECON v pražskom hoteli Hilton, ktorého átrium bolo vyzdobené transparentmi propagujúcimi open source a spoluprácu, v tomto prípade s najzná­mejšími svetovými dodávateľmi hardvéru, softvéru a poskytovateľmi cloudových služieb, ako sú Microsoft, Dell, ktorému patria aj firmy EMC a VMware, Fujitsu, Hewlett Packard Enterprise, IBM a ďalší.Témou konferencie boli otvorené technológie a inovácie, ktoré v súčasnosti radikálne menia spôsob fungovania IT podpory biznisu.

Okrem paralelných tematických prednášok, ktorých bolo viac než 150, sa konali aj work­shopy a laboratórne cvičenia, kde si mohli účastníci nové technológie pod dohľadom expertov aj prakticky vyskúšať. Keď spomíname skúšanie, podujatie ponúkalo pre mnohých príležitosť získať rôzne certifikáty k technológiám SUSE. Večer na spoločenských akciách bol priestor na nadväzovanie kontaktov a výmenu skúseností.

Z predstavených noviniek spomenieme na prvom mieste úzku spoluprácu s popredným dodávateľom podnikového softvéru – spoločnosťou SAP. Týka sa napríklad podpory SAP Cloud Platform, dátových centier spoločnosti SAP. Kľúčovými prvkami tejto platformy sú produkty SUSE OpenStack Cloud a SUSE Enterprise Storage, ktoré poskytujú služby robustnej infraštruktúry na prevádzku aplikácií, ktoré umožnia firmám zbierať, kontrolovať, analyzovať a zhodnotiť informácie všetkého druhu a integrovať ich do firemných systémov. SUSE a SAP spolupracujú aj na automatizácii správy a zabezpečení vysokej dostupnosti SAP HANA, a to aj v heterogénnych škálovateľných architektúrach, čo je vo firemnom prostredí v súčasnosti už nevyhnutné. SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applica­tions efektívne rieši replikáciu dát medzi uzlovými bodmi (scale-up) a klastrami (scale-out) v rámci SAP HANA. SAP certifikoval technológie spoločnosti SUSE s ohľadom na riadenie klastrov s vysokými nárokmi na dostupnosť aplikácií prevádzkovaných na technologickej platforme SAP NetWeaver. Cieľom je dosiahnuť prevádzku s takmer nulovými výpadkami.


CTO a guru SUSE Dr. Thomas Di Giacomo prichádza na scénu, víta ho  Michael Miller, prezident pre stratégie, partnerstvá a marketing

Rovnaký cieľ – vytvoriť spoľahlivé riešenia typu Mission Critical Server – má aj spolupráca SUSE a serverovej divízie Huawei. V priemysle, energetike, ale aj v logistike či finančníctve sa niektoré aplikácie a databázy musia prevádzkovať na serveroch, ktoré nesmú zlyhať. SUSE a Huawei sa snažia spoločne dosiahnuť vyšší štandard v oblasti spoľahlivosti a získať tak v tomto segmente konkurenčnú výhodu. Servery Huawei KunLun Mission Critical Server na kritické aplikácie podporujú možnosť výmeny pamäťových modulov za chodu, čo zákazníkom pomôže skrátiť čas neplánovanej údržby. Súčasne budú môcť ich systémy na riadenie výroby ostať funkčné a bez výpadkov.

V heterogénnom virtualizovanom prostredí našla kontajnerizácia široké uplatnenie. Spoločnosť SUSE na podujatí predstavila platformu typu CaaS s označením SUSE CaaS Platform 2. Ide o správu kontajnerov v podobe služby založenej na technológii Kubernetes, ktorá využíva technológie Cloud Foundry a Kubernetes. Platforma SUSE CaaS (Container as a Service, teda kontajner ako služba) je riešenie správy kontajnerov na podnikovej úrovni, ktoré umožňuje IT a DevOp profesionálom ľahšie nasadzovať, riadiť a škálovať aplikácie a služby založené na využívaní kontajnerov. Vďaka tomu môžu podniky skrátiť dobu uvádzania nových aplikácií a byť v obchodnom prostredí agilnejšie.

SUSE tradične nezabúda ani na vývojárov. Prácu s vývojom, nasadzovaním a údržbou aplikácií, teda počas celého ich životného cyklu by im mala uľahčiť cloudová platforma pre aplikácie SUSE Cloud Application Platform.

Ani SUSE nezostáva bokom od trendu, že všetko, čo v dátovom centre môže byť softvérovo definované, by vzhľadom na výhody, predovšetkým flexibilitu, aj malo byť softvérovo definované. Na podujatí bola predstavená nová verzia riešenia pre softvérovo definované úložiská SUSE Enterprise Storage 5, ktorá disponuje vyšším výkonom a zlepšeným používateľským rozhraním. Riešenie je založené na open source projekte Ceph vo verzii Luminous a je ideálne na ukladanie dát v súlade s legislatívnymi požiadavkami, ich archiváciu, zálohovanie a ukladanie veľkých objemov dát. Medzi aplikácie využívajúce veľké objemy dát patria dohľadové videosystémy, priemyselné televízne okruhy (CCTV), internetové prezentácie a školenia, streamovanie multimédií, röntgenové skúmanie, spracovanie seizmických procesov, mapovanie genómu a projektovanie s počítačovou podporou.

Súčasťou sprievodnej výstavy boli aj dva ­modely rýpadiel z lega, riadené mikrokontrolérovými doskami Raspberry a pripojené k redundantným SUSE serverom, realizovaným takisto na Raspberry. Ukážka bola zameraná na vysokú dostupnosť požadovanú pre Industry 4.0. Po vytiahnutí sieťového kábla zo servera sa síce rýpadlo na chvíľu zastavilo, no len kým sa jeho riadenie nepresmerovalo na druhý server. Ako to funguje, to si môžete pozrieť v našom videu.

Cestu a pobyt redaktora hradila spoločnosť SUSE

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá