Image
22.2.2018 0 Comments

Rozdiely medzi Windows 10 pre procesory ARM a procesory x86

Microsoft zverejnil stručný dokument, kde zhrnul rozdiely medzi Windows 10 pre procesory ARM a Windows 10 pre procesory x86.

Mnohé z rozdielov sú predvídateľné. Windows 10 pre ARM môže natívne pracovať s 32-bitovými aj 64-bitovými aplikáciami ARM. Preto vyžaduje 64-bitové ovládače ARM, 32-bitové ani 64-bitové ovládače x86 na ňom nebudú fungovať.

Podobne aplikácie, ktoré používajú rozšírenia shell, ako napríklad Dropbox, ktorý zobrazuje ikony v oknách Prieskumníka, musia byť prekompilované ako 64-bitové ARM aplikácie.

Dokument potvrdzuje, že emulácia x86 funguje iba pre 32-bitové aplikácie. Emulátor je derivát produktu Connectix Virtual PC, emulátora x86-on-PowerPC, ktorý Microsoft získal od spoločnosti Connectix v roku 2003. Virtual PC zvládal iba 32-bitové aplikácie (pretože v tom čase boli 64-bitové aplikácie x86 v plienkach), a hoci softvér sa v priebehu rokov aktualizoval, toto základné obmedzenie sa zachovalo.

Ďalej Windows na ARM nebude zahŕňať virtualizáciu Hyper-V. Aj keď hardvér ARM obsahuje možnosti hardvérovej virtualizácie  a aj keď Microsoft začína používať virtualizáciu na poskytovanie určitých bezpečnostných funkcií, spoločnosť neportovala svoj softvér Hyper-V na prácu s procesormi ARM. Pre rastúci záujem o spúšťanie ARM na serveroch (čo je scenár, pri ktorom je virtualizácia určite nevyhnutná) možno predpokladať, že v budúcnosti sa toto obmedzenie odstráni, ale prinajmenšom v začiatkoch podpora virtualizácie chýba.

Ďalšia funkčná medzera je v oblasti OpenGL. Staršie hry a grafické aplikácie nemusia fungovať. Systém Windows má vstavanú podporu iba pre OpenGL 1.1. Podporu pre novšiu verziu OpenGL neposkytuje samotný systém Windows, ale grafické ovládače od spoločností Intel, nVidia a AMD. GPU Qualcomm podporované v operačnom systéme Windows pre ARM, naopak, neobsahuje podporu OpenGL. 3D softvér vrátane hier musí používať Direct3D 9, 10, 11 alebo 12.

Nevedno, či je tento nedostatok krátkodobým odrazom nezrelosti ovládačov displeja na platforme, alebo ide o dlhodobé úmyselné rozhodnutie Microsoftu. Hardvér Qualcommu podporuje OpenGL a Qualcomm tiež vytvoril ovládače OpenGL pre Android, takže by nemal byť nijaký zásadný problém s podporou API pre 3D grafiku na systéme Windows pre ARM. Je však možné, že to Microsoft neche a Windows pre ARM teda zostane striktne platforma DirectX.

Zdroj: arstechnica.comthurrott.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Rozhovor: Martin Ferenec, SAP Slovensko / SmartCity: Urobme svet lepším!

12.09.2019 10:23

Akým spôsobom môže SAP pomôcť mestám, aby život v nich bol bezpečnejší, zdravší a kvalitnejší?   SAP sa zameriava na viacero oblastí zlepšovania kvality života, čo vystihuje aj náš názov, ako aj naše ...

Technológie

Workplace Hub: Firemné IT v jednom zariadení

11.07.2019 09:10

Špeciálny projekt Drahé, neefektívne a neraz aj málo zabezpečené. To sú skúsenosti väčšiny z nás z firemného IT. Svetový trend je však opačný. Zjednocovanie a zjednodušovanie celého podnikového IT do ...

Technológie

GlobalLogic predstavil v rámci oslavy piatych narodenín päť inovatívnych aplikácií

26.06.2019 14:15

Špeciálny projekt Medzinárodná  spoločnosť GlobalLogic so slovenským zastúpením v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici, si pripomenula päť rokov existencie na Slovensku. V súčasnosti spolupracuje s ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá