Image
12.9.2019 0 Comments

Rozhovor: Martin Ferenec, SAP Slovensko / SmartCity: Urobme svet lepším!

Akým spôsobom môže SAP pomôcť mestám, aby život v nich bol bezpečnejší, zdravší a kvalitnejší?  

SAP sa zameriava na viacero oblastí zlepšovania kvality života, čo vystihuje aj náš názov, ako aj naše heslo: „Urobme svet lepším a zlepšime život ľudí.“ A práve Smart City je veľmi dobrá téma, na ktorej sa to dá praktizovať a aplikovať. To znamená, že naše riešenia sú postavené na štyroch základných pilieroch, ako napríklad manažment mesta, finančných aj ľudských zdrojov alebo riadenie infraštruktúry, odpadový manažment, manažment inžinierskych sietí. Nová vec, ktorá bude presahovať všetky riešenia SAP budúcnosti, je feedback management. Minulý rok sme kúpili firmu, ktorá bola lídrom v tejto oblasti. Toto sú vlastne základné piliere, ktoré SAP má.

Môžete spomenúť pár príkladov zo sveta, kde sa SAP pričinil o to, aby mestá boli viac „smart“?

Po svete máme niekoľko referencií, napríklad v Slovinsku, kde riešime projekt s radnicou, súvisiaci najmä s inteligentným riadením parkovania. Sledujeme tu tok dát v závislosti od ročného obdobia, ako aj počasia, na základe čoho dokážeme analyzovať trasy a zistiť, kde by bolo umiestnenie parkoviska najefektívnejšie. Ďalej v nemeckom meste Heidelberg, nachádzajúcom sa 20 km od sídla SAP-u, riešime odpadové hospodárstvo. Nádoby na odpad sú vybavené senzormi, pomocou ktorých sa meria a zisťuje, do akej miery sú naplnené.

Dynamicky sa tomu prispôsobuje vývoz odpadu. Zaujímavé je, že pri triedení skla sa začala kontrolovať aj spotreba piva, teda to, kde a kým je konzumované, čo riešime aj s radnicou a políciou. Takisto v Číne máme v meste XXXX výkladnú skriňu, kde sa rieši dispečing a nachádzajú sa tam real time dáta a celková analytika. To znamená, že problémy sa tak dajú inteligentne a okamžite riešiť. Na veľkých obrazovkách  beží kompletná analýza dopravy, pohybu obyvateľstva, ako aj feedback cez sociálne kanály a následné riešenie problémov.

Aké služby a riešenia dokáže SAP v prípade projektov Smart City zabezpečiť priamo a ktoré časti realizuje prostredníctvom partnerov?

Máme relatívne širokú sieť partnerov, najmä v oblasti, kde sa nachádza centrum SAP, ide napríklad o HP, DXC, Huawei. Momentálne sú mnohé riešenia cloudové, takže mesto alebo zákazník to nemusí riešiť samostatne. My v SAP sa zameriavame skôr na zber a analýzu dát. S partnermi riešime koncové zariadenia, ako senzory alebo snímače. Veľkú alianciu v oblasti IoT máme s Microsoftom. 

Máte už v rámci Slovenska vybudovaný ekosystém partnerov?

Na Slovensku máme najmä softvérových partnerov, ktorí sú v štádiu boardingu. V oblasti hardvéru využívame skôr globálne dohody a kontrakty, ale, samozrejme, nebránime sa ani lokálnym partnerom, diskutovali sme aj s nimi.

Vaša pridaná hodnota je teda orientovaná najmä na analýzu dát?

Áno, my robíme aplikačnú časť, nie sme hardvérový dodávateľ, teda nepredávame zákazníkom koncové zariadenia. Snažíme sa sústrediť najmä na to, čo vieme robiť dobre.

Ako a v akých prípadoch sa presadzujú riešenia využívajúce umelú inteligenciu (UI) či strojové učenie v našich podmienkach?

V dnešnej dobe je využívanie UI už nevyhnutnosť. Aj naši zákazníci využívajú jej prvky, niekedy možno bez toho, aby si to uvedomili. Takéto prvky už prichádzajú aj do bežných softvérov, ako je napríklad ERP. SAP využíva chatboty, to znamená, že  v rámci akéhokoľvek riešenia SAP môžete mať produkt, ktorý sa volá co-pilot. Je to akási „sapovská Siri“, s ktorou môžete bežne hlasovo alebo písomne komunikovať.

Za posledné roky SAP investuje najviac do oblasti technológií, kde sa nachádza UI už na všetkých miestach, či už je to cloud, HR, experience management, alebo technologická platforma ERP. Keď sa robotom pridá troška inteligencie, dokážu sa naučiť, ako vykonávať transakcie. To je veľmi dobré, lebo sa to dá využiť u akéhokoľvek zákazníka. A transakcií je u našich zákazníkov obrovské množstvo. Transakčný biznis je dobrý aj preto, že sa dá dobre automatizovať a zapojenie umelej inteligencie zvýši efektivitu.

Bola UI využitá už aj v niektorých projektoch Smart City?

Áno, pri optimalizácii dopravy, vývoze odpadu sú zapojené isté predikcie a systém sa tak dokáže naučiť predpoklady na základe rôznych externých faktorov. To znamená, že napríklad dispečing smetiarskeho auta už v dnešnej dobe nemusí mať na starosti človek, ale stačí automat. Vo výrobe je to už trošku iné, ale ten proces sa dá použiť takmer všade, aj keď ho nazvete trochu inak. Využívame ho napríklad vo výrobe, keď nám dochádza materiál, na upozornenie na expedičnú dobu a najbližšie zákazky, ďalej na sledovanie stavu v sklade a dodacej doby, pričom robot dokáže optimalizovať prácu v sklade. A tento algoritmus možno v zásade použiť na akúkoľvek optimalizáciu.

Kľúčový prvok riešení Smart City je IoT a v tejto súvislosti je kriticky dôležitá kybernetická bezpečnosť. Akým spôsobom pristupujete k tejto otázke? SAP totiž nie je typická bezpečnostná spoločnosť, s ochranou zariadení IoT je zatiaľ všeobecne málo skúseností a rafinovanosť útočníkov stúpa.  Ako sa SAP dokáže vyrovnať s ochranou a bezpečnosťou v prípade riešení Smart City?

Ako som spomínal, 100 % všetkých riešení máme uložených v cloude v našich dátových centrách, to znamená, že sa snažíme našu softvérovú účasť dostať pod kontrolu. Pritom naše dátové centrá majú najvyššiu certifikáciu, ktorá presahuje rámec tej bežnej, takže bezpečnosť sa snažíme brať vážne. Dáta sa buď šifrované, alebo zálohované, čo sa týka aj výpadkov. Takisto si SAP kúpil vlastnú vodáreň, aby vedel chladiť. Pristupujeme k tomu naozaj seriózne, aj čo sa týka dát, ktoré prídu k nám. A miesta, kde je aplikácia najzraniteľnejšia, sa snažíme dostať pod kontrolu.

Ako som spomínal, naša spoločnosť nerieši kybernetickú bezpečnosť ako hlavný biznis. Aj preto sú naše dátové centrá vybudované v spolupráci so špičkovými firmami. Používame ich technológie na ochranu dát, ktoré sú u nás. Samozrejme, ochrana koncových dát a ich toku je už na zákazníkovi, pretože to je vec, ktorú my nevieme garantovať. No na druhej strane tu už prichádzajú aj prvky umelej inteligencie, ktorá vyhodnocuje jednotlivé problémy, ak dáta začnú prúdiť iným spôsobom alebo podozrivo.

Ak sa teda vrátime k umelej inteligencii, máme v rámci Slovenka projekty alebo riešenia, kde sa použili prvky umelej inteligencie?

Ako som už spomínal, snažíme sa UI využívať skôr takým inkognito spôsobom, to znamená, že veľa našich zákazníkov, u ktorých bežia najnovšie verzie ERP, vo väčšej či menšej miere UI využíva. A teda výrobné závody, hlavne tie globálne, nasadzujú práve algoritmy na optimalizáciu skladov a výroby. Samozrejme, veľa zákazníkov začalo využívať aj párovanie faktúr, pretože je to veľmi rýchle a zaujímavé riešenie. Momentálne sa vedú skôr diskusie týkajúce sa prípadov inovatívneho zapojenia  umelej inteligencie, a nie ERP alebo back office. A tieto veci sú integrované v oblasti, kde riešime CRM, marketingové záležitosti či odliv zákazníkov. Aj keď to nepropagujeme ako priamy produkt, vždy je táto funkcionalita súčasťou riešenia.

Keby sme sa pozreli do blízkej budúcnosti, aké nové produkty či služby by mali priniesť inteligentné IT nástroje, či už pre mestá, alebo firmy?

Keď si zoberieme napríklad dopravu a pozrieme sa, akým smerom sa uberá (presadzuje sa tu elektrifikácia, autonómne autá), to je presne oblasť, ktorá bude veľmi dôležitá, a mesto, ktoré nebude mať nasadenú infraštruktúru na kontrolu a riadenie Smart City, to nemôže zvládnuť. To potom bude mať dosah na ľudí, ktorí sa začnú sami rozhodovať, v akom meste chcú žiť. Lebo v dnešnej virtuálnej dobe je v zásade jedno, kde vykonávate prácu – či sedíte v Rakúsku, Maďarsku, alebo Poľsku.

Ľudia si teda už môžu a aj budú sami vyberať prostredie, v ktorom budú žiť a pracovať, na základe toho, akú kvalitu im ponúka. A preto si myslím, že doprava je vec, ktorá bude veľmi dôležitá, najmä keď vidíme rastúci počet áut. Ďalšia významná vec je manažment feedbacku, ktorý bude veľmi dôležitý aj pre radnicu, a teda aj úrad mestského inžiniera, ktorý by to vedel vyhodnotiť a následne riadiť, by v budúcnosti mohol byť absolútne automatizovaný.

Takže záverečný odkaz je taký, že mestá by si mali zvoliť progresívnych starostov, ktorí by vedeli zabezpečiť takúto modernizáciu pre budúcnosť?

V zásade áno, vidíme už v niektorých mestách, že existuje tlak na budovanie cyklotrás. Čo chýba, sú širšie vzťahy a plánovanie toho celého.

Ďakujem za rozhovor.

» Martin Drobný

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

WOOX: Smart home za pár eur

18.09.2019 10:51

S upgradom svojej domácnosti na inteligentnú nemusíte čakať do rekonštrukcie domu či bytu. Stačí vymeniť žiarovky za moderné, ktoré umožňujú nielen reguláciu jasu, ale aj nastavenie farby svetla, a to ...

Technológie

Workplace Hub: Firemné IT v jednom zariadení

11.07.2019 09:10

Špeciálny projekt Drahé, neefektívne a neraz aj málo zabezpečené. To sú skúsenosti väčšiny z nás z firemného IT. Svetový trend je však opačný. Zjednocovanie a zjednodušovanie celého podnikového IT do ...

Technológie

GlobalLogic predstavil v rámci oslavy piatych narodenín päť inovatívnych aplikácií

26.06.2019 14:15

Špeciálny projekt Medzinárodná  spoločnosť GlobalLogic so slovenským zastúpením v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici, si pripomenula päť rokov existencie na Slovensku. V súčasnosti spolupracuje s ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá