Image
24.5.2019 0 Comments

Snažíme sa elemininovať zraniteľnosť počítačov a sietí

Cieľom spoločnosti ESET je chrániť súkromné počítače a zariadenia, údaje či know-how firmy. Neustále vyvíja a inovuje svoje komplexné bezpečnostné riešenia pre jednotlivcov až po veľké korporátne spoločnosti na celom svete, keďže sú všetci stále častejšie konfrontovaní s čoraz sofistikovanejšími pascami. Podvodné e-maily dnes majú veľmi slušnú úroveň a ukrývajú sa v nich doslova vycibrené škodlivé kódy, ktoré možno spojiť s moderným fenoménom, ktorému dnes mnohí hovoria umelá inteligencia. Keďže samotné vytvorenie umelej inteligencie je stále diskutabilné, presnejším výrazom je strojové učenie alias machine learning. Tak, ako využívajú strojové učenie výrobcovia autonómnych áut, prevádzkovatelia rôznych vyhľadávačov, sprostredkovateľov multimediálneho obsahu s cieľom ponúkať zákazníkom čo najpravdepodobnejší objekt ich záujmu, podobne môžu pracovať aj útočníci. Môžu ušiť škodlivý kód na mieru a prispôsobiť ho podmienkam, v ktorých konkrétny používateľ pracuje. A vďaka automatizácii a strojovému učeniu by mohli veľmi pohodlne a bez námahy obsiahnuť aj veľmi veľkú skupinu potenciálnych obetí. Samotné hrozby dnes dokážu viac než „len“ zašifrovať dáta používateľa či „driemať“ v systémoch tak dlho, ako je potrebné, aby neboli odhalené a udrieť v príhodnom čase.

Výskum spoločnosti ESET však pozoruje umelú inteligencie nielen z perspektívy útočníkov s jasným zámerom poškodiť, ukradnúť a zarobiť. Krajšou tvárou umelej inteligencie je to „dobré“ strojové učenie, užitočné pre ľudstvo. Vývojári mnohých firiem pracujú na tom, aby bol život jednoduchší, pohodlnejší a  veci fungovali tak povediac samé od seba. Chceme mať všetko lacnejšie, rýchlejšie a všetkého veľa a ešte viac. Sme nedočkaví, a preto máme tendenciu preceňovať technológie a podceňovať ich zlyhanie, bezpečnosť i zraniteľnosti. Bezpečnosť je to hlavné, na čo bezpečnostní odborníci poukazujú. Samotné strojové učenie nepochybne je a môže byť prínosom. Dokonca aj spoločnosť ESET vyvinula svoj vlastný mechanizmus strojového učenia s názvom Augur. Využíva kombinovaný výkon neurónových sietí –  hĺbkové učenie a dlhú krátkodobú pamäť, ale nezabúda ani na zadné dvierka, na viacvrstvové technológie, ktoré sa istia navzájom. V neposlednom rade je tu však zásah samotného človeka, ktorý je v špecifických prípadoch svojou odbornosťou a znalosťou problematiky zatiaľ nenahraditeľný.

Riešenia ESET sú postavené na viacvrstvových technológiách, ktoré nesledujú len samotný škodlivý kód, ale neustále pozorujú všetky procesy, ktoré posudzujú podľa ich správania. Upozorňujú na anomálie a len čo sa objaví nebezpečenstvo, zalarmujú bezpečnostný tím. Poskytujú ucelený prehľad o stave siete a umožňujú administrátorom sústrediť sa iba na to podstatné. Podozrivé súbory dokážu spustiť v bezpečnej karanténe a až po dôkladnom preskúmaní vzorky správu posunú do firemnej siete, do mejlového boxu zamestnanca alebo ho zlikvidujú. Majú zodpovední pracovníci dostatočný prehľad o tom, čo všetko sa vo firemnej sieti nachádza? Dokážu riešiť „multiplatformovosť“, v rámci ktorej sú vo firemných sieťach zariadenia s rozdielnymi operačnými systémami? A ako sa vysporiadať s nedostatkom IT personálu? Spoločnosť ESET len nedávno predstavila niekoľko nových riešení, ktoré dokážu pomôcť spoločnostiam všetkých veľkostí maximálne eliminovať zraniteľnosti pred útokom zvonka, ale aj vo výraznej miere nahradiť chýbajúcich IT špecialistov.

Podrobne sa témami bezpečnostných technológií a riešení, ako aj ochrane osobných údajov venovala celodenná konferencie ESET Security Days, ktorej prezentácie vo forme videí si môžete pozrieť na stránke www.eset.sk/security-days.

Konferencia Bratislava Business Week bola zameraná na stále sa vyvíjajúce technológie a digitalizáciu v spoločnostiach. ESET na konferencii poukázal nielen na slabiny umelej inteligencie, ale predstavil aj riešenia pálčivých problémov, ktoré trápia spoločnosti. Podľa posledných prieskumov práve phishing a ransomware robia vrásky na čele bezpečnostným oddeleniam. Za nimi ruka v ruke nasledujú cielené útoky, haking a vypuklým bezpečnostným problémom sú samotní zamestnanci, ktorých bezpečnostné správanie je vo väčšine prípadov nedostatočné.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Do mobilnej aplikácie banky pomocou odtlačku prsta

30.05.2019 13:01

Väčšina moderných smartfónov umožňuje autentifikáciu používateľa a následné odomknutie pomocou odtlačkov prstov. Táto metóda sa vďaka svojím výhodám postupne udomácnila aj u modelov nižšej strednej tr ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá