Image
5.8.2015 0 Comments

Štyri jednoduché tipy, ako predĺžiť výdrž batérie

Krátka výdrž batérie je jeden z aktuálnych problémov mobilných zariadení, najmä smartfónov. Web IFL Science priniesol niekoľko tipov, ako predĺžiť životnosť predovšetkým lítiovo-iónových batérií.

1. Kúpte čo najčerstvejšie batérie.

Batérie degradujú nielen pri používaní, ale aj vtedy, keď nečinne ležia na polci. Preto väčšina výrobcov udáva ich výdrž nielen počtom nabíjacích cyklov, ale aj kalendárnym dátumom. Pri výbere batérií teda postupujte podobne ako pri kúpe mliečnych výrobkov - kupujte zásadne tie čerstvé. Samozrejme, môžete kúpiť aj starší výrobok, najmä ak naň predajca ponúka zľavu, rátajte však s kratšou životnosťou. Vyhýbajte sa však batériám pochybného pôvodu a hlavne ich nekupujte na dlhý čas dopredu.

2. Držte batérie v chlade.

T hľadiska prevádzkového prostredia má najväčší vplyv na výdrž batérie teplota. Lítiovo-iónové batérie majú najradšej izbovú teplotu, teda 20 až 25 °C. Pri vyšších teplotách sa ochranná vrstva vnútri batérie naruší, čím batéria stráca kapacitu. Pri nízkych teplotách sa zasa spomalia chemické reakcie v batérii. Pri väčšom odbere energie potom dochádza k situácii, ktorú možno pripodobniť dopravnej zápche, keď sa priveľa áut snaží dostať cez málo jazdných pruhov. Chlad je však zvyčajne menej škodlivý ako teplo, preto umiestnite svoj smartfón radšej v tieni ako na priamom slnku.

3. Neodkladajte batériu plne nabitú.

Tretí tip sa týka toho, kedy a do akej miery treba batériu nabiť. Jeden zo známych aspektov týkajúcich sa životnosti batérie je tzv. pamäťový efekt. Pri starších dobíjacích batériách, napr. niklovo-kadmiových, sa vybíjaním a nabíjaním znižovala energetická kapacita. Je však menej známe, že pri lítiovo-iónových batériách pamäťový efekt neexistuje, resp. je zanedbateľný. No ak ich nepoužívate, pri plnom nabití degradujú rýchlejšie. Ak teda viete, že ich niekoľko dní či týždňov nebudete používať, odložte ich pri nízkom stave nabitia, ideálne okolo 20 %.

A pokiaľ ide o nabíjanie ešte úplne nevybitej batérie, začnite nabíjať okolo hranice 50 %. Určite je lepšie začať nabíjať pri kapacite 45 - 50 % než pri 90 - 100 %.

4. Príkon a výkon

Ak nútite batériu poskytovať vysoký výkon alebo veľmi rýchlo nabíjať, je to podobné, akoby ste je zohrievali a chladili súčasne. Ochranná vrstva sa naruší a musí sa opravovať, pričom súčasne vznikne už spomínaná dopravná zápcha. Rýchle nabíjanie má ešte horšie účinky, ako keď necháte nečinne ležať plne nabitú batériu. Radšej teda buďte pri nabíjaní trpezliví.

Krátkodobé predĺženie výdrže v mimoriadnych situáciách

Predchádzajúce rady mali poslúžiť na zachovanie čo najdlhšej životnosti batérie v dlhodobom horizonte. A máme tu ešte pár tipov, ako maximalizovať výdrž batérie do nasledujúceho nabitia.

Predovšetkým treba znížiť zaťaženie - zatvorte aplikácie, vypnite Wi-Fi aj GPS, znížte jas displeja. Telefón držte na teplom (ale nie horúcom) mieste. V teple prebiehajú chemické reakcie v nej ľahšie a spotrebujú menej energie. No v horúcom prostredí sa batéria začne chladiť za použitia energie, ktorú vy chcete, naopak, ušetriť. Lítiovo-iónové batérie sa začnú chladiť pri 30 - 50 °C a vypnú sa pri 55 - 65 °C.

No pripomíname, že ak budete držať batériu v teple po dlhý čas, podstatne tým skrátite jej životnosť a čoskoro si budete musieť kúpiť novú.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá