Image
19.1.2018 0 Comments

Tento rok môže ransomvér zaútočiť aj na IoT zariadenia, vrátane áut, inteligentných domácností a lekárskych prístrojov

Acronis predpovedá, že v roku 2018 dôjde k ďalším vlnám ransomvérových útokov, ktoré môžu zasiahnuť aj ďalšie prepojené zariadenia vrátane áut, domácich zariadení, lekárskych systémov a nositeľnej elektroniky. Zatiaľ čo pre počítače, notebooky a mobilné zariadenia ochrana proti ransomvéru už existuje, iné IoT zariadenia sú zatiaľ úplne bez ochrany.

Najviac budú ohrozené nasledujúce kategórie:

  • Autá pripojené na Internet. Čím ďalej, tým viac súčasných automobilov disponuje nejakou konektivitou napr. prepojením s internetom alebo aspoň s mobilným telefónom. Mnoho z nich má počítačovú jednotku postavenú na platformách Android, Linux a Windows, ktoré v počítačových systémoch čelia mnohým útokom. V najlepšom prípade môže ransomvér auto iba znehybniť, v tom horšom prevziať kontrolu nad vozidlom a spôsobiť nehodu. Rovnako to platí aj pri nákladných vozidlách. Pri nich aj obyčajné znehybnenie môže znamenať finančné straty pre jeho prevádzkovateľa.
  • Dnešné inteligentné domácnosti umožňujú pohodlnú kontrolu na diaľku, vrátane vykurovania, elektrickej energie, kuchynských spotrebičov, zamykania či odomykania dverí a pod. Rovnako jednoducho ale môže prevziať kontrolu ransomvér a hackeri môžu požadovať výkupné – napr. za to, že nespôsobia požiar zapnutím rúry na pečenie.
  • Lekárske prístroje často fungujú na operačnom systéme Linux či podobnej platforme a sú pripojené na sieť prostredníctvom ethernetu. K ransomvérovým útokom na zdravotnícke zariadenia dochádza pomerne často a je iba otázkou času, kedy sa rozšíri aj na prístroje, na ktorých môže závisieť život pacientov. Zaplatenie výkupného je v takomto prípade nevyhnutné.
  • Nositeľnej elektroniky je stále viac a útoky na ňu začali byť označované ako „ransomwear“. Čo doteraz bráni jeho väčšiemu rozšíreniu, je absencia niečoho, čo by stálo za vydieranie – napadnuté hodinky neobsahujú nič cenné a v prípade infekcie ich stačí iba zresetovať a znovu nahrať aplikácie. Avšak niekomu sa môže zdať výhodnejšie zaplatiť 5 dolárov za odblokovanie namiesto nového nastavovania, a tak môže prísť doba, kedy masový útok na veľké množstvo nositeľnej elektroniky môže byť slušne profitabilné.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá