Image
31.5.2016 0 Comments

Teroristické organizácie sa učia od kyberzločincov

Spoločnosť Trend Micro na základe analýzy kyberkriminality zistila, že najviac vedomostí o zneužívaní legitímnych nástrojov a služieb na internete zdieľajú dve skupiny: kyberzločinci a teroristické organizácie. Odlišujú sa však motívmi, ktoré ich vedú. Zločinci sú motivovaní finančným ziskom, zatiaľ čo teroristi majú za cieľ šíriť predovšetkým propagandu.

On-line prítomnosť teroristických organizácií a zločincov sa v mnohých bodoch prekrýva. Obe skupiny komunikujú prostredníctvom rovnakých kanálov a používajú rovnaké technológie, čo značne komplikuje možnosti ich sledovania. Pri nezákonnej činnosti v on-line prostredí ide vždy o zneužitie zákonných nástrojov a služieb. Príkladov týchto aktivít je mnoho – od využívania zraniteľností v softvéri, webových stránok a internetových aplikácií ako vektorov útoku cez hosťovanie škodlivých zložiek v cloudových službách až po využívanie tzv. clickbait príspevkov a odkazov na sociálnych sieťach.

Teroristi a zločinci zdieľajú spoločné komunikačné metódy. Aby si zachovali anonymitu, využívajú obe skupiny najmä nástroje určené pre tých, ktorí majú legitímny dôvod skrývať svoju identitu (napr. novinári, interní informátori či aktivisti). Podľa prieskumu s názvom Mnoho tvárí kyberkriminality patrí medzi najvyužívanejšie komunikačné kanály tzv. deep web (webové stránky a databázy, ktoré neindexujú bežné internetové vyhľadávače a sú dostupné iba prostredníctvom systému TOR - The Onion Router, určeného na anonymné prehliadanie webu), bezpečné, nesledovateľné e-mailové služby a sociálne médiá. Teroristi používajú rovnaké metódy, ale na iný účel – na rozdiel od vydierania prioritne na komunikáciu, koordináciu a šírenie propagandy.

Jeden z najvýraznejších rozdielov medzi kyberzločincami a teroristami je úsilie tých druhých o šírenie propagandy. Zatiaľ čo hlavným cieľom kyberzločincov je najmä krádež finančných prostriedkov v elektronickom prostredí a udržanie si anonymity,  teroristi sa snažia hlavne o to, aby sa ich odkaz rozšíril medzi čo najširšie publikum v nádeji na získanie potenciálnych sympatizantov.

Bez ohľadu na to, aké technológie alebo služby v budúcnosti vzniknú, vždy bude existovať priestor na ich zneužitie. Rozhodujúce na lepšie pochopenie fungovania zločineckých skupín a ochranu pred nimi je dokonale poznať komunikačné kanály a technológie, ktoré pri svojich aktivitách používajú.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá