Image
22.11.2016 3 Comments

Tipy a triky: Blokovanie škodlivých webových stránok vo Windows

Chceli ste niekedy zablokovať zobrazenie nejakej stránky, respektíve domény bez toho, aby ste museli inštalovať nejaké doplnkové programy na rodičovskú kontrolu? Dôvodov môže byť množstvo, odhliadnuc od neposedných detí to môže byť napríklad aj zle fungujúci program, ktorý sa neprestajne snaží spojiť so svojím serverom (prípadne chcete zabrániť inštalácii inak nezakázateľnej aktualizácie konkrétnej aplikácie, ktorá vám spôsobí problémy).

Prv než sa internetový prehliadač alebo iný softvér spojí s konkrétnym serverom, Windows skontroluje, či pre danú doménu neexistuje pravidlo v rámci súboru hosts. Ide o mapu názvov hostiteľa (hostnames) a IP adries. Tento súbor sa na operačných systémoch Windows nachádza v priečinku C:\Windows\ System32\ drivers\ etc. Už z tohto umiestnenia je zrejmé, že zmena obsahu tohto súboru sa prejaví vo všetkých používateľských účtoch. Je teda jedno, na ktorom úpravu vykonáte, zmeny sa prejavia všade a ihneď. Súbor nesie jednoduchý názov hosts a nemá príponu. V základe však ide o textový súbor, ktorý môžete bez problémov otvoriť v Poznámkovom bloku. Skôr než to urobíte, kliknite naň pravým tlačidlom myši a zvoľte Vlastnosti. V sekcii atribútov treba zrušiť zaškrtnutie Iba na čítanie. Keby ste to neurobili, vykonané zmeny v súbore by sa nedali uložiť. Po úprave, samozrejme, tento atribút môžete zasa obnoviť.

Práca s obsahom súboru host je triviálna. Treba mať na pamäti len niekoľko základných pravidiel. Prvé z nich je také, že každý riadok znamená novú hodnotu (odenterovaný, nie zalomený). Riadky začínajúce sa mriežkou (#) sú ignorované a slúžia len ako poznámka pre používateľa. Ak teda chcete nejakú hodnotu prestať aplikovať, stačí na začiatok pridať mriežku. Odstránenie mriežky bude, naopak, znamenať obnovenie používania hodnoty. Ďalej si stačí pamätať už len to, že hodnota sa skladá z IP adresy, medzery a následne jej ekvivalentu hostname. Napríklad IP adresa 173.194.122.15 patrí slovenskej verzii Googlu. Keby ste chceli tento záznam uložiť do súboru host, napísali by ste 173.194.122.15 www.google.sk. Pri napísaní tejto adresy do hocakého internetového prehliadača by sa automaticky interne preložila adresa www.google.sk na danú IP. Pravdaže, to nie je nevyhnutné, pretože to za vás vykoná DNS. Kedy je vhodné teda súbor host použiť?

Typický prípad použitia je zablokovanie niektorej stránky, respektíve domény. Používa sa pri tom adresa 127.0.0.1, čo je spätná slučka na váš vlastný počítač. Keby ste teda do súboru host zadali 127.0.0.1 www.google.sk, po napísaní tejto adresy do prehliadača by ste sa na stránku nedostali. Takto môžete blokovať ľubovoľný počet webových adries. Stačí ich vždy napísať na nový riadok a pridať pred ne IP adresu 127.0.0.1. Za IP adresu môžete alternatívne napísať do jedného riadka aj viac adries a vždy ich oddeliť medzerou. Systém zareaguje rovnako.  

Súbor hosts nie je unikát operačných systémov Windows a nájdete ho aj na operačných systémoch odvodených z Unixu, respektíve Linuxu vrátane Apple OS X, iOS (private/etc/hosts) a Androidu (system/etc/hosts). Nie vo všetkých má však používateľ k nemu prístup bez administrátorských práv.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

3 Comments

 1. hosts tu mame od roku 1982 reakcia na: Tipy, triky a návody - bootovateľný kľúč USB, blokovanie webu a iné
  23.11.2016 08:11
  "Súbor hosts nie je unikát operačných systémov Windows a nájdete ho aj na operačných systémoch odvodených z Unixu, respektíve Linuxu vrátane Apple OS X, iOS (private/etc/hosts) a Androidu (system/etc/hosts)."

  ...ked v Microsofte pripustili ze Internet nebude az taka hlupost a niekedy v roku 1990/1991 do Microsoft Network Client v3.0 (pre MS DOS) implementovali TCP/IP stack a tak mal koncept suboru hosts radovo asi 9 rokov.

  https://tools.ietf.org/rfc/rfc952.txt
  Reagovať
 2. ničnevedko reakcia na: Tipy, triky a návody - bootovateľný kľúč USB, blokovanie webu a iné
  23.11.2016 05:11
  Aj samotný súbor %windir%\system32\drivers\etc\hosts býva často infikovaný hmyzom ☺, kedy sa nasmeruje bežná doména na podvodnú adresu.
  Reagovať
 3. truhlik2 reakcia na: Tipy, triky a návody - bootovateľný kľúč USB, blokovanie webu a iné
  22.11.2016 08:11
  Ani vo windows k suboru hosts nie je pristup na zapisovanie. Tiez ten pristup treba nastavit. Ale ide o iny problem - iba blazon pracuje pod windowsom s pravami admina. Zial to je 99% uzivatelov. Potom sa cuduju, ze virusy sa tak krasne siria.
  Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá