Image
24.11.2016 0 Comments

Tipy a triky: Uľahčite si prehrávanie videí na YouTube použitím klávesnice

YouTube je najpopulárnejší webový videoportál na svete, ktorý prehrá svojim používateľom viac ako štyri miliardy videí denne. Aj keď väčšina používateľov na ňom strávi dlhý čas, obvyklé je, že prehrávač ovládajú len myšou, prípadne na dotykových displejoch prstom. Pokiaľ však sedíte pri počítači sklávesnicou, prehrávanie videí si môžete výrazne spríjemniť používaním niekoľkých jednoduchých klávesových príkazov. Základom je trojica vedľa seba posadených klávesov J, K,L. Prostredný kláves Kvideo zastaví rovnako ako tlačidlo pauza. Jeho opätovným stlačením sa video zasa rozbehne, čo je často pohodlnejšie než triafať myšou malú ikonu. Písmeno L posunie video skokom o10 sekúnd dopredu, kláves J vľavo zas o10 sekúnd dozadu. To je veľmi výhodné, ak ste nejakú pasáž prehliadli alebo prepočuli ajedným stlačením klávesu si ju zopakujete bez nepohodlného triafania na časovú os. Možno sa vám zdá, že zvolenie práve týchto klávesov na ovládanie je trochu zvláštne, no vskutočnosti ide oštandardnú kombináciu používanú v editoroch videa. Keďže však väčšina ľudí so strihovým softvérom nikdy nepríde do styku, použitie týchto klávesov pre nich zostáva neznámym faktom.

Kláves M (poľa anglického slova Mute/Stlmiť) vám umožní rýchle stlmenie zvuku na nulu ajeho opätovné stlačenie povolí zvuk na pôvodnej hodnote. Titulky zapnete klávesom C, pričom klávesom B si môžete vybrať farbu ich pozadia (opätovným stláčaním) apísmenom Ozas jas písma. Ovládať môžete aj rýchlosť videa pomocou stlačenia klávesu Shift spoločne slomenou zátvorkou. Zrýchľovanie nastane stlačením Shift >, spomaľovanie zas Shift <. Tieto znaky na slovenskej klávesnici vzáklade nie sú, ale ich pozícia napriek tomu funguje. Spoločne so Shift stačí stlačiť naše klávesy na bodku ačiarku. Tlačidlo F (podľa anglického slova Fullscreen) vás prepne do režimu celej obrazovky aspäť.


Klávesy na ovládanie prehrávača YouTube – fialové fungujú len vrežime celej obrazovky

Pokiaľ video prepnete do režimu celej obrazovky, začnú byť aktívne ďalšie klávesy na ovládanie. Kurzorové šípky doľava adoprava posunú video opäť sekúnd dopredu alebo dozadu. Šípky dohora adolu zas slúžia na pridávanie auberanie hlasitosti. Veľmi užitočné sú aj číslice 1 až 9, ktoré vrežime celej obrazovky posunú video na príslušné percento priebehu. Napríklad číslom 2 skočíte na 20 % priebehu videa, číslom 6 do 60 % ačíslom 9 na 90 % atď. Ak chcete skočiť na úplný začiatok, poslúži číslo 0 alebo kláves Home.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá