Image
11.11.2016 0 Comments

Tipy a triky: Vypnutie a zapnutie potvrdzovania odstránenia súborov

Pokiaľ na starších operačných systémoch Windows označíte nejaký súbor a stlačíte tlačidlo Delete, zobrazí sa potvrdzovacie okno s otázkou, či chcete daný súbor naozaj zmazať, respektíve presunúť do koša. Totožná situácia nastane aj vtedy, keď zmazanie vyvoláte z kontextového menu pravého tlačidla myši kliknutím na Odstrániť. No v novších verziách operačného systému v podobe Windows 8, 8.1 a 10 sa už táto potvrdzovacia otázka nezobrazuje a súbory rovno putujú do koša. Ani v jednom z prípadov však nie je toto správanie nemenné a medzi oboma nastaveniami sa môžete prepínať. Stačí kliknúť na ikonu koša na pracovnej ploche pravým tlačidlom myši a z otvoreného menu vybrať položku Vlastnosti. V otvorenom okne už následne len zaškrtnite alebo, naopak, zrušte zaškrtnutie možnosti Zobrazovať dialógové okno potvrdenia odstránenia.


Nastavenie správania koša v systémoch Windows

V rovnakom okne môžete nastaviť aj to, či si vôbec želáte kôš používať. Stačí len vybrať názorne pomenované nastavenie„Súbory nepremiestňovať do koša a hneď ich odstraňovať. Rovnako môžete v tomto okne zmeniť aj maximálnu veľkosť obsahu koša, pričom predvolených je 5 % kapacity vašej jednotky. Dôležité je, že zrušenie koša a nastavenie jeho maximálne kapacity sa nastavuje pre každú jednotku zvlášť. Napríklad na disku C môžete kôš používať, zatiaľ čo na disku D a E môžete zvoliť nezávislé nastavenie, pri ktorom sa súbory budú rovno mazať. Drvivú väčšinu používateľov toto vypnutie nebude veľmi zaujímať, pretože obyčajne prinesie viac starostí ako úžitku. Nie je nič nezvyčajné zmazať súbor omylom a následne ho z koša dodatočne vyťahovať.

V niektorých špecifických prípadoch vie byť kôš poriadne na ťarchu. Napríklad keď potrebujete zmazať veľké množstvo malých súborov, pričom ide hoci o webový projekt, ktorý je zložený z tisícov súborov PHP aj napriek tomu, že dovedna zaberá len niekoľko desiatok MB. Odstránenie takéhoto množstva malých súborov je často nepríjemne zdržujúca záležitosť, a ak to musíte pretrpieť ešte aj následne, keď kôš vysypávate, zrejme vám to začne poriadne liezť na nervy. V prípade, že potrebujete dočasne kôš nepoužiť, stlačte kláves Shift. Ak ho budete držať stlačený v momente stlačenia klávesu Delete alebo výberu položky Odstrániť, kôš sa obíde a súbory budú rovno zmazané.

Zmena systémových zvukov a vstupných a výstupných zdrojov

Otravuje vás vo Windows nejaký systémový zvuk? Opočúval sa vám napríklad signál rozpoznania zariadenia USB, štartu Windows alebo drobného kliknutia pri prechádzaní priečinkov? Jednotlivé zvuky sa dajú v nastavení jednoducho vypnúť alebo ich možno vymeniť za iné. Na prístup k tomuto nastaveniu otvorte Ovládací panel a v sekcii Hardvér a zvuk kliknite na položku Zvuk. Otvorí sa konfiguračné okno, pričom na záložke Zvuky nájdete kompletný výpis systémových zvukových udalostí. Udalosti, ktoré majú priradený nejaký zvuk, majú pri sebe malú ikonku reproduktora, a ak na danú položku kliknete, zvuk si môžete prehrať stlačením tlačidla Testovať. Znelku hrajúcu pri štarte systému nájdete pod položkou Prihlásiť sa do systému Windows, zatiaľ čo kliknutie, ktoré počujete pri otváraní priečinkov, zas pod Začať navigáciu. Pokiaľ sa vám nejaký zvuk nepáči, stačí po kliknutí na položku otvoriť rolovací zoznam v spodnej časti a vybrať iný zvuk, prípadne sa posunúť na dohora na možnosť Žiadne, ktorou zvuk v rámci danej udalosti zakážete. Systém obsahuje niekoľko zvukových schém, ktoré sú často výrazne odlišné od tej základnej. Ak si teda chcete prostredie osviežiť, schémy nájdete v rovnomennom roletovom menu daného okna. Zvuky si môžete takisto celkom nahradiť vlastnými. Stačí kliknúť na tlačidlo Prehľadávať. Treba však zachovať formát WAV.


Nastavenie systémových zvukov

Totožné okno, konkrétne jeho záložka Prehrávanie, vám poslúži aj na konfiguráciu zvukových zariadení. Pokiaľ máte vo svojom počítači viac zvukových kariet, môžete si vybrať tú, ktorá bude zvuk prehrávať. Dvojklikom na ňu zároveň otvoríte nastavenia jej kanálov, čo je vhodné v prípade, že používate len nejaký generický ovládač. Na záložke Nahrávanie nájdete zariadenia, pomocou ktorých sa zvuk do vášho počítača dostáva. Ak máte dva mikrofóny, pričom jeden je integrovaný napríklad vo webovej kamere a druhý kvalitnejší je napojený jackom do zvukového vstupu, v tomto okne si môžete zvoliť, ktorý je pri nahrávaní prioritný. Stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextového menu vybrať Nastaviť ako predvolené zariadenie. Toto okno využite aj v prípade, že chcete konfigurovať zdroj nahrávania zvuku. Ak napríklad v rámci nahrávacej aplikácie Windows  (na otvorenie stačí do integrovaného vyhľadávania napísať Nahrávanie zvuku) alebo iného mixážneho zvukového softvéru nechcete nahrávať zvuk z mikrofónu, ale ten, ktorý hrá na počítači v pozadí, vyberte predvolené záznamové zariadenie What You Hear, teda to, čo počujete.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá