Image
12.11.2017 0 Comments

Tipy a triky pre ZPS: Ako odstrániť šum na pár kliknutí

Šum je vo fotografii bežný jav. Do určitej miery ho môžeme brať ako kreatívny nástroj, ale inak je to skôr chyba. Vzniká hlavne pri fotení v zlých svetelných podmienkach pri vyšších hodnotách ISO. I v takýchto prípadoch však môžete šum odstrániť pri úpravách v počítači. Pozrite sa ako.

Často sa stáva, že podmienky na fotenie nie sú priaznivé a svetla je málo. Preto tomu treba prispôsobiť nastavenie fotoaparátu. Prvé riešenie často býva zníženie clony a času uzávierky. Občas to však nestačí a v takomto prípade potrebujete upraviť ISO.

Vyššie ISO: viac svetla a väčší šum

Pokiaľ fotíte na mieste, kde je horšie svetlo, a clonu ani čas už znížiť nemôžete, treba zvýšiť citlivosť snímača – hodnotu ISO. Vďaka tomu môžete urobiť expozične správnu fotku. No zaplatíte za to výraznejším šumom na snímke.

Práve zvýšenie hodnoty ISO totiž zvýrazňuje šum. Neznamená to však, že situáciu vyriešite ponechaním ISO na 100, podexponovaním fotky a neskorším zosvetlením v počítači. Práve naopak – stane sa, že v tmavých miestach nebude dostatok informácií a vzniknú ešte horšie artefakty než šum. Je teda lepšie do určitej miery ISO zvýšiť a mať fotku správne exponovanú.

Použiteľné hodnoty ISO sa líšia podľa kvality fotoaparátov. Pri základných kompaktoch a telefónoch to býva okolo 800, zatiaľ čo základné zrkadlovky a bezzrkadlovky urobia dobrý výsledok aj okolo 1600 – 3200. S lepšími profesionálnymii fotoaparátmi sa dostanete i na hodnoty okolo 10 000 a intenzita šumu je stále prijateľná.

Dve základné možnosti odstránenia šumu

S odstránením šumu vám pomôže Zoner Photo Studio. Ponúka dve základné možnosti, ako s ním bojovať.

  • V module Vyvolať, ktorý zaručuje nedeštruktívnu úpravu fotiek
  • V module Editor vhodnom na komplikovanejšiu a obsiahlejšiu editáciu snímok

Odstránenie šumu vo Vyvolať

Pri úprave fotiek v module Vyvolať nájdete funkciu na odstránenie šumu v pravom paneli s nástrojmi. Stačí zísť až k záložke Redukcia šumu.

Nástroj na odstránenie šumu v module Vyvolať

Prv než s odstránením šumu začnete, priblížte si fotografiu na 100 % zobrazenia. Stačí kliknúť do fotky alebo použiť ikonu 1:1, ktorá je v paneli nad snímkou.

Ak pred sebou máte iba náhľad fotky, môže sa zdať, že na nej šum skoro nie je. Takisto hrozí, že zle odhadnete správnu silu efektu a pri odstránení šumu zbytočne znížite aj ostrosť snímky.

Na zobrazení 1:1 lepšie určíte ideálnu mieru redukcie šumu.

Na odstránenie šumu v module Vyvolať máte k dispozícii dva bežce.

  • Jas eliminuje čiernobiely šum, ktorý sa na uvedenej fotke prejavuje bielym zrnením.
  • Farby potom zmierňujú farebný šum.

V prípade našej vzorovej fotografie sa ideálna hodnota na odstránenie šumu pohybuje okolo 50. Najvýraznejší šum je preč, zatiaľ čo ostrosť zostáva zachovaná.

Ak pracujete s fotkami, ktoré ste nasnímali za rovnakých podmienok, je spravidla najlepšie nastaviť pri všetkých rovnakú mieru odšumenia. Stačí len dané snímky označiť a potom nastaviť redukciu šumu na požadovanú úroveň.

Odstránenie šumu v Editore

Druhá možnosť, ako odstrániť šum z fotografií, je pokročilejšia úprava v Editore. Filter Odstrániť šum (Ctrl + Shift + N) nájdete v kategórii Vylepšiť. Opäť platí, že pred úpravami je vhodné fotku zväčšiť na zobrazenie 1:1.

Filter Odstrániť šum v Editore

Takisto nástroj Odstrániť šum ponúka dve základné možnosti redukcie šumu:

  • Soľ a korenie – výraznejšie nepravidelne rozmiestené body. Ich výskyt často súvisí s hot pixelmi spôsobujúcimi prehrievanie snímača
  • Aditívny šum – pravidelne a plošne rozmiestené zrno

V praxi je často najlepšie obe voľby skombinovať. Aditívny šum odstráni väčšinu jemnejších zŕn a Soľ a korenie to, čo zostalo.

Okrem celkového nastavenia môžete takisto selektívne pracovať s odstránením šumu pri vybraných farbách a jasoch. Slúži na to dvojica lokálnych korekcií s krivkou s preddefinovanými bodmi. Ťahaním za jednotlivé body meníte tvar krivky, čím zvyšujete či znižujete úroveň odšumenia pre konkrétnu farbu alebo úroveň jasu.

Keď máte na snímke napríklad jednoliatu farebnú plochu pozadia, kliknite na symbol kvapkadla pri farebnom prechode a túto farbu „naberte“. V osi sa potom zobrazí nový bod. Jeho ťahaním hore pri tejto farbe zvýšite úroveň odstránenia šumu. Rovnako môžete pracovať aj s úrovňami jasu.

Tieto možnosti nájdete vo Vyvolať aj v Editore.

Ako správne odstrániť šum? S citom...

Pretože každá fotografia vyzerá inak, nemožno odporúčať konkrétne hodnoty na odstránenie šumu. Pamätajte však na to, že výsledkom by mala byť fotografia s minimom šumu a maximom detailov. Je na vás, aby ste našli vhodný pomer či kompromis.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako naprogramovať aplikáciu na ovládanie fotoaparátov Canon

18.09.2019 10:40

Pri bežnom fotografovaní využívame ovládacie prvky na tele fotoaparátu, káblový alebo bezdrôtový ovládač, prípadne mobilné aplikácie od výrobcu fotoaparátu či kamery v smartfóne prepojenom s fotoapará ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá