Image
4.11.2015 0 Comments

Vedci ukázali akustické hologramy, ktorými možno hýbať malými objektmi

Zdá sa, že vlečný lúč, ktorý zatiaľ patril skôr do oblasti sci-fi, je o krok bližšie k realite. Najnovšie stelesnenie startrekovskej technológie sa nazýva akustický hologram.

Tím fyzikov predstavil metódu, ako možno nechať levitovať malé predmety a manipulovať nimi za použitia toho, čo nazývajú akustický hologram. Ide o rad miniatúrnych reproduktorov, ktoré vydávajú zvukové vlny s vysokou intenzitou. V podstate tak „obalia" malý predmet do zvuku, čím sa vlastne vytvorí „silové pole", ktorým sa dá vznášajúci sa malý predmet udržať na mieste, ale možno ním aj otáčať alebo inak manipulovať.

tractor_beam.gif

Výskumníci navrhli niekoľko rôznych verzií zariadení s vlastnosťami vlečného lúča. Išlo napríklad o akustické pole podobné dvojici prstov, ale aj akustický vír, ktorý nasáva objekt, alebo akustickú „klietku", ktorá objekt obklopí zo všetkých strán a drží ho na mieste.

tractor_beam_2.gif

Zatiaľ bolo akustické pole použité iba na manipuláciu s maličkými guľôčkami, no v budúcnosti by sa za pomoci tejto technológie dali prepravovať bez dotyku jemné štruktúry, ale mohla by nájsť uplatnenie aj v medicíne na doručenie kapsuly s liečivou látkou na potrebné miesto v tele, prípadne pri mikrochirurgických zákrokoch.


Kompletný výskum je opísaný v časopise Nature Communications

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá