Image
20.2.2018 1 Comments

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch.

Programy na rozpoznávanie reči alebo tváre pracujú s neurónovými sieťami, ktoré sa učia vykonávať úlohy vyžadujúce analýzu obrovských súborov výcvikových dát. Neurónové siete sú však veľké a ich výpočty sú energeticky náročné, preto nie sú praktické pre mobilné zariadenia. Väčšina smartfónových aplikácií spoliehajúcich sa na neurónové siete prenáša dáta na internetové servery, kde sa spracujú a výsledky sa odošlú späť do telefónu.

Výskumníci z MIT však vyvinuli špeciálny AI čip na zvýšenie rýchlosti výpočtov neurónových sietí tri až sedemkrát oproti predchodcom, pričom spotreba energie sa zníži až o 95 %.

Neurónové siete sú zvyčajne usporiadané do vrstiev. Jeden spracovateľský uzol v jednej vrstve siete prijíma dáta z niekoľkých uzlov v nižšej vrstve a prenáša dáta do viacerých uzlov vo vyššej vrstve. Každé spojenie medzi uzlami má vlastnú „váhu“, ktorá udáva, akú veľkú úlohu bude hrať výstup jedného uzla vo výpočte vykonanom nasledujúcim. Výcvik siete je záležitosť nastavenia týchto váh.

Vo všeobecnosti model procesora spočíva v tom, že v nejakej časti čipu je pamäť a v ďalšej jeho časti je procesor a pri vykonávaní výpočtov sa dáta pohybujú medzi nimi,“ vysvetľuje Avishek Biswas, postgraduálny študent na MIT, ktorý viedol vývoj nového čipu. „Keďže algoritmy strojového učenia potrebujú veľa výpočtov, prenášanie dát tam a späť tvorí dominantnú časť spotreby energie.

Biswas však tvrdí, že tieto algoritmy možno zjednodušiť na jednu konkrétnu operáciu, takzvaný bodový produkt (dot product). „Náš prístup spočíval v implementovaní funkčnosti bodových produktov do pamäte, aby sa dáta nemuseli prenášať tam a späť,“ hovorí a dodáva, že efektivita sa zvyšuje replikáciou ľudského mozgu. Obvod, ktorý simuluje neurón, má niekoľko vstupov a jeden výstup, pričom spočítanie všetkých vstupov sa vykonáva paralelne. Vstupné hodnoty sú premenené na elektrické napätie a potom násobené príslušnou váhou. Každé vlákno neurónu je vlastne malý násobič napätia, v neuróne sa potom sčíta výsledok a prevedie do digitálnej formy.

Prototyp čipu dokáže vypočítať bodové produkty pre viac uzlov, až 16 naraz v jednom kroku, takže dáta nemusia pri každom výpočte prechádzať medzi procesorom a pamäťou. V konečnom dôsledku by to malo v budúcnosti umožniť používanie komplexnejších konvolučných neurónových sietí na klasifikáciu obrazu a videa v rámci internetu vecí.

Zdroj: theinquirer.netnews.mit.edu

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Platena inzercia: SCDkey Black Friday - získajte Windows 10 OEM za necelých 11,65 €!

15.11.2019 11:17

Nový počítač, nová inštalácia systému Windows, nová aktivácia. Ak chcete ušetriť náklady na aktiváciu licencie, môžete si kúpiť kľúč Windows 10 Pre za 11,65 € od SCDkey vďaka udalosti SCDkey Black Fri ...

Technológie

Aké sú výhody SAP HANA TDI?

06.11.2019 09:28

Špeciálny projekt V roku 2008 SAP prvýkrát demonštroval in-memory databázový manažment systém - SAP HANU. Koncom roka 2010 ju dodal prvému zákazníkovi. Ďalší rok tak pritiahla záujem viacerých zákazn ...

Technológie

European Leadership Campus 2019

28.10.2019 09:44

Špeciálny projekt V polovici októbra sa v Kodani stretla viac ako tisícka partnerov nepriameho predaja Konica Minolta na najväčšom európskom stretnutí EUROPEAN LEADERSHIP CAMPUS. Hlavným cieľom tej ...

q

1 Comments

  1. bodovy produkt :-DD reakcia na: Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %
    20.2.2018 16:02
    Ach, tie preklady.
    Takzvaný "bodový produkt" (dot product) je obycajny skalarny sucin vektorov a.b - "dot" lebo opeacia sa pise ako bodka (naproti tomu vektorovy sucin vektorov axb - cross product).
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá