Image
20.2.2018 1 Comments

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch.

Programy na rozpoznávanie reči alebo tváre pracujú s neurónovými sieťami, ktoré sa učia vykonávať úlohy vyžadujúce analýzu obrovských súborov výcvikových dát. Neurónové siete sú však veľké a ich výpočty sú energeticky náročné, preto nie sú praktické pre mobilné zariadenia. Väčšina smartfónových aplikácií spoliehajúcich sa na neurónové siete prenáša dáta na internetové servery, kde sa spracujú a výsledky sa odošlú späť do telefónu.

Výskumníci z MIT však vyvinuli špeciálny AI čip na zvýšenie rýchlosti výpočtov neurónových sietí tri až sedemkrát oproti predchodcom, pričom spotreba energie sa zníži až o 95 %.

Neurónové siete sú zvyčajne usporiadané do vrstiev. Jeden spracovateľský uzol v jednej vrstve siete prijíma dáta z niekoľkých uzlov v nižšej vrstve a prenáša dáta do viacerých uzlov vo vyššej vrstve. Každé spojenie medzi uzlami má vlastnú „váhu“, ktorá udáva, akú veľkú úlohu bude hrať výstup jedného uzla vo výpočte vykonanom nasledujúcim. Výcvik siete je záležitosť nastavenia týchto váh.

Vo všeobecnosti model procesora spočíva v tom, že v nejakej časti čipu je pamäť a v ďalšej jeho časti je procesor a pri vykonávaní výpočtov sa dáta pohybujú medzi nimi,“ vysvetľuje Avishek Biswas, postgraduálny študent na MIT, ktorý viedol vývoj nového čipu. „Keďže algoritmy strojového učenia potrebujú veľa výpočtov, prenášanie dát tam a späť tvorí dominantnú časť spotreby energie.

Biswas však tvrdí, že tieto algoritmy možno zjednodušiť na jednu konkrétnu operáciu, takzvaný bodový produkt (dot product). „Náš prístup spočíval v implementovaní funkčnosti bodových produktov do pamäte, aby sa dáta nemuseli prenášať tam a späť,“ hovorí a dodáva, že efektivita sa zvyšuje replikáciou ľudského mozgu. Obvod, ktorý simuluje neurón, má niekoľko vstupov a jeden výstup, pričom spočítanie všetkých vstupov sa vykonáva paralelne. Vstupné hodnoty sú premenené na elektrické napätie a potom násobené príslušnou váhou. Každé vlákno neurónu je vlastne malý násobič napätia, v neuróne sa potom sčíta výsledok a prevedie do digitálnej formy.

Prototyp čipu dokáže vypočítať bodové produkty pre viac uzlov, až 16 naraz v jednom kroku, takže dáta nemusia pri každom výpočte prechádzať medzi procesorom a pamäťou. V konečnom dôsledku by to malo v budúcnosti umožniť používanie komplexnejších konvolučných neurónových sietí na klasifikáciu obrazu a videa v rámci internetu vecí.

Zdroj: theinquirer.netnews.mit.edu

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Rozhovor: Martin Ferenec, SAP Slovensko / SmartCity: Urobme svet lepším!

12.09.2019 10:23

Akým spôsobom môže SAP pomôcť mestám, aby život v nich bol bezpečnejší, zdravší a kvalitnejší?   SAP sa zameriava na viacero oblastí zlepšovania kvality života, čo vystihuje aj náš názov, ako aj naše ...

Technológie

Workplace Hub: Firemné IT v jednom zariadení

11.07.2019 09:10

Špeciálny projekt Drahé, neefektívne a neraz aj málo zabezpečené. To sú skúsenosti väčšiny z nás z firemného IT. Svetový trend je však opačný. Zjednocovanie a zjednodušovanie celého podnikového IT do ...

Technológie

GlobalLogic predstavil v rámci oslavy piatych narodenín päť inovatívnych aplikácií

26.06.2019 14:15

Špeciálny projekt Medzinárodná  spoločnosť GlobalLogic so slovenským zastúpením v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici, si pripomenula päť rokov existencie na Slovensku. V súčasnosti spolupracuje s ...

q

1 Comments

  1. bodovy produkt :-DD reakcia na: Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %
    20.2.2018 16:02
    Ach, tie preklady.
    Takzvaný "bodový produkt" (dot product) je obycajny skalarny sucin vektorov a.b - "dot" lebo opeacia sa pise ako bodka (naproti tomu vektorovy sucin vektorov axb - cross product).
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá