Image
31.5.2016 0 Comments

Video: Pozrite si, aká bude jazda v dopravnom systéme Hyperloop s rýchlosťou 1200 km/h

O vysokorýchlostnom dopravnom systéme Hyperloop sa popísalo už veľa. Losangeleská spoločnosť Hyperloop Transportation Technologie (HTT) zverejnila už aj mnoho lákavých obrázkov, hoci systém v skutočnosti ešte nie je na svete. A minulý týždeň bolo na technologickej konferencii vo Viedni prezentované aj video, ktoré ukazuje, aký zážitok by bola jazda s rýchlosťou až 1200 km/h v kapsule pre cestujúcich.

Zatiaľ čo konkurenčná spoločnosť Hyperloop One sa zameriava skôr na systém na vysokorýchlostnú prepravu nákladu medzi prístavmi Long Beach a Los Angeles, HTT chce presvedčiť skeptikov, že systém bude bezpečný aj pre cestujúcich. Uvažuje sa o trase spájajúcej San Francisco a Los Angeles, ale aj Bratislavu s Viednou či Budapešťou. O zvýšenie bezpečnosti sa má postarať okrem použitie nového typu supersilného uhlíkového vlákna s názvom vibranium (pôvodne názov drahého mimozemského kovu, z ktorého bol vyrobený štít hrdinu z komiksu Capitain America).

Vibranium spoločnosti HTT je inteligentný materiál vyrobený zo senzorov zabudovaných do karbónu, ktorý bude bezdrôtovo odovzdávať v reálnom čase informácie o teplote, stabilite a integrite kapsuly. V dvojvrstvovej štruktúre modulu bude mať vibraniový štít za úlohu ochranu cestujúcich v prípade, že sa vonkajší plášť poškodí. Materiál bol vyvinutý v spolupráci so slovenskou firmou C2I, ktorá sa špecializuje na stavbu konštrukcií z uhlíkových vlákien pre dopravu.

Samozrejme, scenéria za oknami nebude taká ako vo videu, keďže kapsula sa má pohybovať v hermeticky uzavretom tuneli, takže by ste videli len tmavý a nudný vnútorný priestor rúry. Preto HTT spolupracuje s mníchovskou spoločnosťou Re'Flekt, ktorá sa špecializuje na virtuálnu a rozšírenú realitu. Okná by v kapsule mali nahradiť interaktívne panely zobrazujúce presný čas, počasie a trasu vašej kapsuly. Technológia Motion-capture by mohla nastaviť obraz v závislosti od toho, kam sa pozeráte.

Hoci Hyperloop One pred niekoľkými týždňami uskutočnil v Nevade  test svojho dopravného systému, HTT doteraz verejne nevyskúšalo nijaký prototyp. A zrejme mu dá dosť práce, aby presvedčil ľudí nastúpiť do modulu uháňajúceho takmer rýchlosťou zvuku vo vákuovej trubici.

Na webe Hyperloop One sa hovorí o preprave osôb plánovanej na rok 2021, HTT si kladie za cieľ vybudovať prvý systém Hyperloop na osobnú dopravu v strednej Kalifornii do konca roka 2018 alebo začiatku roka 2019.

Zdroj: theverge.com

cnbc.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Rozhovor: Martin Ferenec, SAP Slovensko / SmartCity: Urobme svet lepším!

12.09.2019 10:23

Akým spôsobom môže SAP pomôcť mestám, aby život v nich bol bezpečnejší, zdravší a kvalitnejší?   SAP sa zameriava na viacero oblastí zlepšovania kvality života, čo vystihuje aj náš názov, ako aj naše ...

Technológie

Workplace Hub: Firemné IT v jednom zariadení

11.07.2019 09:10

Špeciálny projekt Drahé, neefektívne a neraz aj málo zabezpečené. To sú skúsenosti väčšiny z nás z firemného IT. Svetový trend je však opačný. Zjednocovanie a zjednodušovanie celého podnikového IT do ...

Technológie

GlobalLogic predstavil v rámci oslavy piatych narodenín päť inovatívnych aplikácií

26.06.2019 14:15

Špeciálny projekt Medzinárodná  spoločnosť GlobalLogic so slovenským zastúpením v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici, si pripomenula päť rokov existencie na Slovensku. V súčasnosti spolupracuje s ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá