Image
11.12.2017 0 Comments

Výstava 3D Expo prvýkrát v Bratislave

Slovensko je podľa vlaňajšieho vyjadrenia jedného z českých priekopníkov 3D tlače Jozefa Prušu  „země 3D tiskem dosud příliš nepolíbená“. Predajná výstava 3D Expo, ktorá sa konala 24. – 25. novembra v Bratislave, by to mohla trochu zmeniť.Na podujatí sa zúčastnilo 17 vystavovateľov zo Slovenska a Českej republiky. Viacerí ponúkali zvýhodnené ceny na svoje produkty. Veľkým lákadlom bolo aj vystúpenie Josefa Prušu, ktorý prezentoval svoju najnovšiu 3D tlačiareň z dielne PRUSA RESEARCH, ocenenú nedávno ako zatiaľ najlepšiu 3D tlačiareň testovanú magazínom MAKE.

Keď sa na trhu objavili prvé relatívne cenovo dostupné 3D tlačiarne, vyvolalo to očakávania, že si budeme môcť sami tlačiť rôzne predmety, náhradné súčiastky a podobne. Predpoklady o masovom rozšírení 3D tlače sa nesplnili. Máme na mysli domácich používateľov. Pre firmy aj hobby nadšencov je to však skvelá technológia, predovšetkým na výrobu prototypov. Dokazujú to aj vystavené výtlačky na našich záberoch. Väčšinou ide o rôzne figúrky, ale našli sa aj zaujímavé modely učebných pomôcok. Každý vystavovateľ chcel priniesť najzaujímavejšie veci, aké sa mu podarilo vytvoriť.


Expozícia firmy PRUSA RESEARCH

Rozšíreniu 3D tlače najviac bráni fakt, že pre väčšinu ľudí je problém vytvoriť modely predmetov, ktoré by potrebovali. Preto oceňujeme zaradenie niekoľkých prednášok na túto tému do programu podujatia. Napríklad prednášky OpenSCAD pre začiatočníkov od Petra Bláhu z 3darena.cz. Mimochodom, Petr Bláha je zakladateľ veľmi úspešného 3D EXPO v Prahe. Prezentované riešenia mohli zas inšpirovať hobby nadšencov. Takisto bol vystavovaný široký sortiment filamentov a vystavovatelia ochotne radili záujemcom, aký filament je na aký účel najvhodnejší. Riešením problematiky zložitého návrhu 3D modelov, ktoré slúžia ako podklad na tlač, by mohli byť rôzne zariadenia na 3D skenovanie objektov. Takto sa napríklad vyrábajú 3D modely do počítačových hier a filmov. Alebo stačí poškodenú súčiastku provizórne zlepiť, hoci aj sekundovým lepidlom, vhodným skenerom zosnímať jej model a následne vytlačiť na 3D tlačiarni.


Rôzne konštrukcie tlačiarní a príklady výtlačkov

Od vystavovateľov, ktorí mali v ponuke 3D tlačiarne a filamenty, sme si pýtali rady, ako vybrať najvhodnejšiu tlačiareň na daný účel. Rozšírený je mýtus, že čím má tlačiareň väčšiu plochu na tlač, tým lepšie. V praxi je to však väčšinou iba plytvanie financiami. S výnimkou materiálu PLA takmer nemožno vytlačiť objekt, ktorého rozmery presahujú 20 cm v ktorejkoľvek osi. Tepelná rozťažnosť ABS a podobných materiálov v dôsledku rôznej teploty jednotlivých vrstiev spôsobuje krútenie. Pri veľkej ploche sa potom celý objekt zdeformuje a znemožní ďalšiu tlač. Čiastočne sa tomu dá predísť použitím vyhrievanej podložky, ktorá tvorí dôležitú súčasť každej 3D tlačiarne určenej na tlač z ABS a podobných materiálov s vyššou tepelnou rozťažnosťou. Zabraňuje efektu postupného krútenia súčiastok pri tlači. Na rozdiel od bežnej tlačiarne, ktorú stačí vybaliť a je pripravená tlačiť, odporúčame s 3D tlačiarňou získavať postupne skúsenosti a začínať s tlačou najjednoduchších súčiastok. Začiatočníci by mali uprednostniť modely tlačiarní s automatickou kalibráciou. Pri prvých pokusoch sa odporúča použiť filament PLA (Polylactic Acid), čo  je biologicky odbúrateľný materiál, vyrobený z kukuričného škrobu. Žiaľ, je pomerne krehký a svoje mechanické vlastnosti si zachová len do 60 °C. Výhodou oproti ABS je nízka tepelná rozťažnosť, takže vo väčšine prípadov nie je potrebná vyhrievaná podložka. Kľúčový faktor podmieňujúci úspešnosť 3D tlače je správna kalibrácia, predovšetkým  nastavenie osi Z pre prvú vrstvu. Dôležitá je aj príprava podložky, aby k nej prvá vrstva priľnula a po ukončení tlače sa výtlačok dal bez problémov oddeliť.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá