Image
18.9.2019 0 Comments

WOOX: Smart home za pár eur

S upgradom svojej domácnosti na inteligentnú nemusíte čakať do rekonštrukcie domu či bytu. Stačí vymeniť žiarovky za moderné, ktoré umožňujú nielen reguláciu jasu, ale aj nastavenie farby svetla, a to aj cez mobilnú aplikáciu, prípadne funkciu inteligentných asistentov Amazon Alexa alebo Google Assistant. Inteligentné žiarovky, zásuvky aj spínače Woox, ktoré som testoval, sú dôkazom toho, že komponenty pre smart home sa dajú kúpiť aj v cene pod 10 eur.

WOOX Light Bulb R4553 je farebná LED žiarovka s klasickým závitom E27 a príkonom 8 W. Cez pripojenie Wi-Fi 2,4 GHz možno nastaviť intenzitu a farbu alebo farebnú teplotu bieleho svetla. Žiarovka je kompatibilná s platformou Tuya smart a zariadeniami Alexa a Google Assistant. Stačí vymeniť klasickú žiarovku za inteligentnú, pričom vypínač môže zostať pôvodný. Mobilná aplikácia WOOX Home umožní žiarovku diaľkovo ovládať zo smartfónu či tabletu vrátane možnosti nastavovať časové plány na úsporu energie pre každú miestnosť zvlášť. Svietivosť je 650 lúmenov a výrobca udáva životnosť 30 000 hodín.

Cena: 9 EUR

Inteligentná zásuvka WOOX Smart Plug R5024 je medzikus, ktorý stačí vložiť do bežnej elektrickej zásuvky. Maximálny prúd je 16 A, čo je pri napätí 230 V príkon 3680 W. Takýmto spôsobom môžete ovládať elektrické vykurovacie telesá, komponenty akvária, záhradné čerpadlá a podobne. Mobilná aplikácia WOOX Home umožňuje nastaviť časové plány. Napojením na služby Amazon Alexa a Google Assistant môžete ovládať spotrebiče pomocou hlasových príkazov. Každej zásuvke môžete prideliť meno a ovládať ju priamo alebo vytvoriť skupinu všetkých inteligentných zariadení a spravovať ich všetky naraz. Nastavovaním IFTTT (If This Then That) predpisov môžete vytvárať rôzne komplexné scenáre domácej automatizácie.

Cena: 9 EUR

Niektoré spotrebiče je výhodné pripojiť napevno, teda pomocou pevného prívodu. Na ich diaľkové spínanie prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo služieb Alexa či Google Assistant môžete využiť spínač WOOX WiFi switch R4967. Maximálna prúdová záťaž je 10 A, čo je príkon 2300 V. Ako príklad spotrebičov s pevným prívodom uvediem elektricky ovládané žalúzie. Spínače tohto typu používam vo svojej domácnosti na ovládanie čerpadiel zavlažovania skleníkov a systémov záhradného jazierka. Čerpadlá však nie sú k spínaču pripojené priamo, hoci by to prúdová záťaž umožňovala, ale cez stýkače. Tie majú na rozdiel od miniatúrneho relé v spínači vyriešené aj zhášanie prípadných oblúkových výbojov po rozpojení obvodu. Stýkač funguje na rovnakom princípe ako relé. Jeden alebo viac výkonových spínacích kontaktov sa spojí pritiahnutím magnetickým poľom cievky. Spínač Woox potom spína len malý prúd cievky stýkača.

Cena: 5,42 EUR

Nielen zariadenia WOOX, ale prakticky všetky inteligentné komponenty fungujú tak, že po nainštalovaní hardvéru si stiahnete príslušnú mobilnú aplikáciu, a ak v danej službe nemáte konto, vytvoríte si ho. Následne pokračujete pripojením zariadenia do domácej siete Wi-Fi. V mobilnej aplikácii zadáte prístupové heslo. Potom svoje zariadenie, napríklad inteligentné žiarovky, zásuvky, spínacie členy, kamery, elektrické zámky dverí, rolety, ovládače kúrenia a podobne, zaregistrujete na webe výrobcu a môžete ho začať používať. Každý výrobca má svoju mobilnú aplikáciu a cloudovú službu.

Časom budete mať vy, prípadne aj ďalší členovia rodiny v smartfónoch niekoľko aplikácií na ovládanie žiaroviek v rôznych miestnostiach, až napokon zistíte, že ovládať klasické LED žiarovky vypínačom by v konečnom dôsledku bolo jednoduchšie. Riešením je integrácia komponentov od rôznych výrobcov tak, aby ich bolo možné ovládať jedinou mobilnou aplikáciou, prípadne dotykovým panelom v byte a/alebo pomocou hlasových povelov zadávaných cez inteligentný reproduktor. Primárne je teda spotrebič pripojený k „vlastnej“ cloudovej službe, takže ho môžete ovládať pomocou proprietárnej mobilnej aplikácie, spravidla takisto od výrobcu. Sekundárne môže byť cloudová služba od výrobcu spotrebiča prepojená s inou, integračnou službou, ktorej súčasťou je aj hlasový asistent.

V súčasnosti sú najpopulárnejšie služby digitálnych asistentov Amazon Alexa a Google Assistant. Ide o cloudové služby. Na zadávanie povelov v domácnosti sa využívajú takzvané multiroomové reproduktory. Na ovládanie inteligentných domácností stačia menšie a lacnejšie verzie reproduktorov Amazon Echo Dot alebo Google Home Mini. Komfortnejšie riešenie je zariadenie Google Nest Hub, ktoré má aj dotykový displej, takže hlasovým povelom môžete napríklad zapnúť osvetlenie v obývačke. Následne sa vám na displeji zobrazia ovládacie prvky, ktorými môžete nastaviť farbu či farebnú teplotu svetla.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Vývoj s využitím CI/CD a jeho výhody

21.10.2019 15:08

Špeciálny projekt Žiadna aplikácia nie je nikdy taká dobrá, aby nemohla byť ešte lepšia. Ešte prednedávnom sa softvér a jeho aktualizácie dodávali na mesačnej alebo kvartálnej báze. Dnes však moderné ...

Technológie

Dragonfly – vážka vzdorujúca gravitácii

01.10.2019 12:29

HP Elite Dragonfly spája štýl, výkon a produktivitu. Najľahší kompaktný firemný konvertibilný počítač na svete zvláda pracovný deň ako pierko. Sloboda pohybu a mobilita, to je heslo súčasnosti a pri ...

Technológie

Inovuj Košice a vyhraj so svojím nápadom cestu do Paríža

30.09.2019 13:35

Špeciálny projekt Držíš v hlave kreatívny nápad, ktorý by vylepšil Slovensko? Vieš si predstaviť svoju inováciu vo veľkom prevedení? Napríklad aj vďaka podpore investora, ktorého môžeš získať v Paríž ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá