Image
13.3.2014 0 Comments

World Wide Web slávi 25. výročie. Prehľad, čo všetko sa za ten čas udialo.

world-wide-web.jpg Pred 25 rokmi sa zrodil technický dokument, ktorý položil základ služby World Wide Web. Jeho autorom bol mladý, v tom čase 34-ročný počítačový vedec Tim Berners-Lee z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) vo švajčiarskej Ženeve. Ten navrhol spôsob, ako ľahko pristupovať k súborom na prepojených počítačoch. Vydláždil tak cestu pre globálny fenomén, ktorý sa dotkol života miliárd ľudí.

Dokument bol predstavený 12. marca 1989 a tento deň sa do histórie zapísal ako dátum zrodenia webu.

Tim Berners-Lee však spočiatku narážal na prekážky, aj jeho kolegovia z CERN jeho nápad najprv úplne ignorovali. Hoci americká armáda skúmala možnosť prepojenia počítačov už od 50. rokov minulého storočia a sieť ARPANET vznikla v roku 1969, až World Wide Web ponúkol možnosť pripojiť na takúto sieť širokú verejnosť.

Independent---Great-minds-d.jpg

Kľúčovým aspektom návrhu predloženého Timom Bernersom-Leem totiž bolo, že fungoval v rôznych operačných systémoch, pričom ponúkla možnosť kliknutím na odkaz pristupovať k súborom uloženým na počítačoch umiestnených inde.

V tom čase už existovali konkurenčné on-line služby, ako americký CompuServe či francúzsky Minitel, no na rozdiel od nich Berners-Lee ponúkal svoj systém zadarmo. Spolu s kolegami z CERN navrhol aj jazyk na vytváranie webových stránok (HTML - HyperText Markup Language) a definoval protokol na prenos internetových stránok (HTTP - HyperText Transfer Protocol). A bol aj autorom programu, ktorý poslúžil ako editor aj prehliadač stránok.

V roku 1993 CERN sprístupnil technológiu na voľné použitie pre všetkých. A v priebehu niekoľkých rokov sa milióny ľudí na celom svete stali závislými od toku informácií, ktoré internet prináša.

V 25-ročnej histórii webu bolo veľa významných udalostí, niektoré stručne pripomenieme.

Marec 1989 - britský inžinier a počítačový vedec Tim Berners-Lee z organizácie CERN predložil návrh informačného systému vzájomne prepojených dokumentov umiestnených kdekoľvek v sieti internet, ktorý položil základy webu. Kód bol uvoľnený pre verejnosť na Štedrý deň v roku 1990.

1993 - v USA je sprístupnený prehliadač Mosaic s intuitívnym rozhraním, ktorý má popularizovať web. Vyvinul ho tím pod vedením Marca Andreessena na University of Illinois. Mosaic sa stal základom pre komerčný prehliadač Netscape, ktorý vznikol v roku 1994.

1994 - Čína sa pripája na internet, obsah je však filtrovaný. Biely dom sprevádzkoval stránku www.whitehouse.gov.

1995 - Microsoft uvádza prehliadač Internet Explorer, ktorý napokon porazí Netscape. Spustený bol on-line aukčný web eBay. Prvé internetové pripojenie v Afrike.

1996 - fínska Nokia uvádza na trh prvý mobilný telefón s pripojením na internet, vznikol instantmessagingový program ICQ

1998 - Google začína svoju pôsobnosť, postupom času sa z neho stane najvýznamnejší vyhľadávač. Kontrolu nad doménovým systémom preberá organizácia ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

v2-google.jpg

2000 - počítačový vírus ILOVEYOU, šírený elektronickou poštou, infikuje milióny počítačov po celom svete a spôsobuje miliardové škody. Do popredia vystupuje potreba on-line zabezpečenia.

2001 - vzniká Wikipédia, najväčšia internetová encyklopédia, tvorená dobrovoľníkmi. Americký súd rozhodol o uzavretí bezplatnej hudobnej služby Napster pre porušovanie autorských práv. Založená bola sociálna sieť Facebook.

wikipedia.jpg

facebook.jpg

2002 - útok DoS (Denial of Service) položí 8 z 13 koreňových serverov, ktoré umožňujú pripojenie na internet.

2005 - internet používa už miliarda ľudí na svete

2006 - počet internetových stránok prekonal hranicu 100 miliónov. Otvorená bola mikroblogovacia sieť Twitter.

twitter.jpg

2007 - v Estónsku sa uskutočnili prvé on-line parlamentné voľby.

2012 - Facebook prekonal počet jednej miliardy používateľov. Snaha niektorých krajín zaviesť celosvetový vládny dohľad nad internetom sa skončila neúspechom. Obrat on-line obchodu prekonal 1 bilión dolárov. Sonda NASA Curiosity sa na Marse pripojila na mobilnú sociálnu sieť Foursquare.

2013 - internet používa 2,7 mld. ľudí po celom svete, čo je asi 40 % svetovej populácie. Čínština prekonáva angličtinu ako dominantný jazyk. Na svete je viac ako 600 miliónov webových stránok.

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá