Image
21.2.2018 0 Comments

Zabudnite na tradičné dvojnohé roboty. Budúcnosť patrí robotickým materiálom a predmetom

Magazín Science Robotics uverejnil štúdiu Yiğita Mengüça,  vedca z Oregon State University a jeho troch spolupracovníkov z University of Colorado, Yale University a École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Svojou prácou úplne menia tradičné vnímanie robotov.

Predstavujú nový smer – robotické materiály, prispôsobujúce sa okoliu a súčasne vykonávajúce rozsiahle distribuované výpočty priamo tam, kde sa generujú signály a je potrebná kontrola. V ponímaní vedcov ide o triedu multifunkčných kompozitov, ktoré zahŕňajú viacero funkcií: snímanie, ovládanie, výpočet a komunikáciu. Skupina autonómnych strojov sa integruje do predmetov každodennej potreby, pričom bude využívať špecifické črty materiálu. Môže to priniesť úplne nové vlastnosti – zmenu vzhľadu, tuhosti alebo tvaru.

Išlo by napríklad o mäkké adaptívne textílie, aktívne podporujúce a diagnostikujúce zdravotný stav. Alebo o samomonitorujúce sa štruktúry, ktoré sa prispôsobujú každodenným objektom od nábytku až po stolný riad a pri rôznych príležitostiach menia tvar či farbu.

Vedci svoj nápad vysvetlili na obuvi.  Nové ponímanie by prinieslo topánky schopné inteligentne podporiť chôdzu a prispôsobiť povrch topánky behu alebo kráčaniu, povrchu terénu po ktorom sa človek pohybuje alebo biomechanike chodidla.

Pointou uvedeného príkladu prispôsobivej topánky je, že nepripomína robota. Je možné, že v budúcnosti budú existovať smartfóny, vyrobené z plastického, tvar meniaceho materiálu, čo ich ochráni pred rozbitím. Budú prispôsobovať svoj tvar okoliu alebo budú schopné odkomunikovať informácie zobrazované na displeji novými cestami.  

Zdroj: Oregon State University
Foto: Pixabay

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Rozhovor: Martin Ferenec, SAP Slovensko / SmartCity: Urobme svet lepším!

12.09.2019 10:23

Akým spôsobom môže SAP pomôcť mestám, aby život v nich bol bezpečnejší, zdravší a kvalitnejší?   SAP sa zameriava na viacero oblastí zlepšovania kvality života, čo vystihuje aj náš názov, ako aj naše ...

Technológie

Workplace Hub: Firemné IT v jednom zariadení

11.07.2019 09:10

Špeciálny projekt Drahé, neefektívne a neraz aj málo zabezpečené. To sú skúsenosti väčšiny z nás z firemného IT. Svetový trend je však opačný. Zjednocovanie a zjednodušovanie celého podnikového IT do ...

Technológie

GlobalLogic predstavil v rámci oslavy piatych narodenín päť inovatívnych aplikácií

26.06.2019 14:15

Špeciálny projekt Medzinárodná  spoločnosť GlobalLogic so slovenským zastúpením v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici, si pripomenula päť rokov existencie na Slovensku. V súčasnosti spolupracuje s ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá