28.9.2012 0 Comments

Živnostníci sú usilovnejší, prejavujú väčší záujem o technológie a prípravu ponúk

Malé firmy, drobní podnikatelia a živnostníci medziročne významne zvýšili počet ponúk, ktoré pripravujú a posielajú potenciálnym zadávateľom. Ako uvádza Otto Kočí, riaditeľ serveru 123dopyt.sk, ktorý prieskum realizoval, intenzita prípravy ponúk sa zdvojnásobila, v síce ojedinelých prípadoch, ale niekde aj strojnásobila. Živnostníci a menšie firmy takisto viac využívajú technológie a najmä internet a to ako pre svoju prezentáciu, tak pre obchodnú korešpondenciu. „Jednoznačne je tento trend vidieť napríklad medzi remeselníkmi, menšími stavebnými formami a takisto medzi poskytovateľmi ubytovacích služieb", dodáva Kočí.

„Rozhodne neplatí, že byť živnostníkom je najmä v tejto dobe príjemné," hovorí Otto Kočí, riaditeľ služby 123dopyt.sk. „Absolútna väčšina z nich nám potvrdila stále rastúci tlak na cenu a zároveň predlžovanie rozhodujúceho konania zo strany objednávateľa. Tí, ktorí chcú udržať svoje podnikanie pri živote, hľadajú ďalšia a ďalšie spôsoby, ako získavať zákazky. Dramaticky rastie počet odoslaných ponúk a reakcií. „Medziročný nárast je viac ako 100%-ný, v niektorých prípadoch je to až 200%. Zatiaľ čo pred rokom pripravil priemerný živnostník mesačne 5-10 ponúk, dnes sa toto číslo šplhá na 15-20 mesačne, čo potvrdzuje dramatický boj o zákazníka," upresňuje Kočí.

Okrem väčšej usilovnosti pri príprave ponúk sa dá pozorovať aj i zameranie na zvládnutie technologických komunikačných prostriedkov. „Typický živnostník štandardne pracuje s e-mailom, ktorý využíva aj na posielanie ponúk a komunikácie s potenciálnym odberateľom. Vo väčšine prípadov je využívaný freemail, teda emailová schránka, ktorú ponúkajú veľké servery. Zriedkakedy malý živnostník disponuje vlastnou webstránkou, ale využíva jeden alebo dva profily v rámci on-line dopytových systémov, hovorí Otto Kočí z 123dopyt.sk.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá